Heterojen elastik tabakalı ortamda nonlineer yatay kayma dalgaları
Shear horizantal waves in a nonlinear heterogeneous elastic layerd media
  1. Tez No: 678324
  2. Yazar: DİCLE TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AHMETOLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ EKİN DELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, düzgün kalınlıklı, izotrop, homojen olmayan (heterojen) ve farklı hiperelastik malzeme özelliklerine sahip iki tabakadan oluşan bir ortamda sonlu genlikli lineer olmayan yatay kayma (SH) dalgalarının yayılmasını modelleyen bir sınır değer problemi incelenmiştir. İncelemede ortamı oluşturan tabakaların heterojen malzemelerden oluştukları, lineer ve lineer olmayan malzeme parametrelerinin derinlik değişkenine bağlı olarak değiştiği kabul edilmiştir. Ayrıca serbest yüzeylerde gerilmelerin olmadığı, tabakalar arası arayüzeyde ise yer değiştirmelerin ve gerilmelerin sürekli olduğu kabul edilmiştir. Lineer olmayan SH dalgalarının modülasyonu problemi bir asimptotik pertürbasyon metodu olan çoklu ölçekler metodu ile incelenmiş ve lineer olmayan SH dalgalarının self modülasyonunun asimptotik olarak bir lineer olmayan Schrödinger (NLS) denklemi ile karakterize edilebileceği gösterilmiştir. Tabakaların hem lineer heterojen hem de lineer olmayan heterojen malzeme parametrelerinin değişiminin dalga yayılımı üzerindeki etkisi seçilen bazı malzeme parametreleri için grafiklerle gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the asymptotic solution of a boundary value problem modelling the propagation of nonlinear SH waves in a medium consisting of two layers with uniform thickness is constructed by using the method of multiple scales. The constituent materials in both layers are assumed to be vertically heterogeneous, isotropic and having different hyperelastic mechanical properties. It is also assumed that the free boundaries are free of traction and stresses and displacements are continuous at the interface. In this case, nonlinear modulation of surface SH waves is governed asymptotically by a nonlinear Schrödinger equation (NLS). The effects of the heterogeneity of the nonlinear layers on the existence of the bright solitary SH waves are investigated.