Dinamik zorlamalar etkisinde çalışan makina parçalarının güvenirlik ve ömür hesapları
- Tez No: 67833
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAHRALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İşletme durumunda makine parçalan değişik zorlanmalara maruz kalırlar. Bu zorlanmaların etkisi altında çalışan makine elemanlarının ömür ve güvenirlik hesapları büyük önem taşımaktadır. Makine elemanlarının ömrü birkaç faktöre bağlıdır. Bunlardan en önemlilerinden biri de işletme şartıdır. Yani bir makine parçası ne tür gerilme ile ne kadar zaman aralığında zorlandığının tespit edilmesidir. Eğer işletme şartları belli ise bir makine parçasının ömür hesaplarında kolayca sonuca varılabilir. Bu tezde bir aracın, eğilme ve burulma zorlanmaları altında çalışan kardan ve aks millerinin ömür ve güvenirlik hesapları Birikimli (Kümülatif) ve Birikimsiz Hasar durumları göz önüne alınarak, Paltngren - Miner denklemlerinden yararlanılarak yapıldı. Kilometre cinsinden hesaplanan ömür değerleri ile aynı zamanda aracın kardan ve aks millerinin stok belirlenmesinde önemli sonuçlar elde edilmiş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT While operating machine parts are under influence of different stresses. The lifetime reliability calculations of the machine parts are very important The lifetime of machine parts depends on several factors. One of the most important factors is the working condition. It means to identify under what kind of stress and during which time a machine part is operated. If the working conditions are clear, it is easy the calculate the machine parts lifetime. In this thesis, the lifetime and reliability analysis of a vehicles kardan and axle, working under bending arid twisting stresses, are done considering the cumulative and none cumulative damage and using the Palmgren - Miner formulas. Apart from the lifetime meanings calculated in kilometres, important results were obtained in stocking of a vehicles cardan and axles.