T2 invaziv duktal meme kanserinde tümör ve meme hacimi oranının aksiller lenf nodu metastazı için prediktif faktör olarak değeri
The value of the ratio of tumor and breast volume as a predictive factor for axillary lymph node metastasis in t2 invasive ductal breast cancer
- Tez No: 678333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SOYKAN DİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Meme kanserinde aksiller lenf nodu pozitifliğini etkileyen birçok faktör vardır. Bu çalışmanın amacı, T2 invaziv duktal meme kanserli olgularda tümör hacmi/meme hacmi oranının aksiller lenf nodu metastazı varlığına etkisini değerlendirmek ve hastalara yönelik cerrahi tedavi yaklaşımındaki stratejimizi incelemektir. YÖNTEMLER: Bu çalışma; Meme Kanseri nedeniyle Modifiye radikal mastektomi ameliyatı geçiren hastalar (n=99) incelenerek prospektif olarak yapıldı. Meme hacimleri dereceli kapta sıvı taşma yöntemi ile ölçülmüştür. Tümör hacmi, elipsoid hacim formülüne göre ölçüldü. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 50,88±11,87 idi. aksiller lenf nodu hastaların %35.4'ünde (n=35) negatif, %64,6'sında (n=64) pozitifti. Mastektomi materyalleri ölçümünde ortalama meme hacmi 693,89 mm3 (medyan: 655 mm³ , min = 180 mm³, max = 1800 mm³ ) olarak bulundu. En büyük tümör çapı 3,15 mm (medyan: 3 mm, min = 2 mm, max = 5 mm) olarak gözlendi. Tümör çaplarının“V=π/6*(a*b*c)”formülü ile elde edilen Tümör hacimlerinde aşağıdaki değerler bulunmuştur; ortalama değer 9,58 mm³, medyan: 6,28 mm³, min=0,63 mm³ ve maks=45,01 mm³. Bu sonuçlar doğrultusunda ortalama Tümör Hacmi / Göğüs Hacmi oranı: 0,0176 (medyan: 0,0109, min = 0,0011, maks = 0,1329) idi. SONUÇ: Aksiller Lenf Nodu Metastazının (ALNM) varlığı invaziv meme kanserli hastaların prognozunu göstermede ve tedaviyi planlamada en önemli faktördür. Bu nedenle preoperatif dönemde ALNM olup olmadığının bilinmesi hem tedaviyi yapan doktorların hem de hastaların dikkatini çekmektedir. Çalışmamızda T2 invaziv duktal meme kanserli olgularda en büyük tümör çapı, tümör hacmi ve tümör hacmi (vTm)/Meme hacmi (vMm) oranının ALNM varlığını göstermedeki etkinlikleri değerlendirildi. vTm / vMm oranının ALNM'yi belirlemede yeni ve etkili bir prognostik kriter olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Multiple factors are affecting the axillary lymph node positivity in breast cancer. The objective of this study is to witness the effect of tumor volume / breast volume ratio on the presence of axillary lymph node metastasis in cases with T2 invasive ductal breast cancer and to examine our strategy in surgical treatment approach for patients. METHODS: This study was carried out prospectively by examining the patients undergoing Modified radical mastectomy surgery due to Breast Cancer(n=99). Breast volumes were measured through liquid overflow method in graduated bowl . Tumor volume was measured according to ellipsoid volume formula. RESULTS: The average age of the patients was 50.88±11.87. axillary lymph node was negative in 35.4% of the patients (n=35), it was positive in 64.6% of them(n=64). Average breast volume was found to be 693.89 mm3 (median: 655 mm³ , min = 180 mm³, max = 1800 mm³ ) in the measurement of mastectomy materials. The largest tumor diameter was observed as 3.15 mm (median: 3 mm, min = 2 mm, max = 5 mm ). The following values were found in Tumor volumes obtained through“V=π/6*(a*b*c)”formula of Tumor diameters; average value 9.58 mm³, median: 6.28 mm³, min=0.63 mm³ and max=45.01 mm³. In line with these results, average Tumor Volume / Breast Volume ratio was: 0.0176 (median: 0.0109, min = 0.0011, max = 0.1329 ). CONCLUSIONS: The presence of Axillary Lymph Node Metastasis (ALNM) is the most important factor in indicating the prognosis of patients with invasive breast cancer and planning the treatment. Thus, knowing whether there exists an ALNM or not during preoperative period draws the attention of both the doctors performing treatment and patients. In our study efficiencies of largest tumor diameter, tumor volume and tumor volume (vTm)/Breast volume (vMm) ratio in indicating ALNM presence in cases with T2 invasive ductal breast cancer were evaluated. It was found that vTm / vMm ratio is a recent and effective prognostic criterion in determining ALNM.