Erken evre meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu biyopsisinde bilgisayarlı tomografi lenfografi
Computed tomography lymphography in sentinel lymph node biopsy in patients with early breast cancer
  1. Tez No: 522331
  2. Yazar: İSMAİL MEŞE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SERPİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, General Surgery, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
1.ÖZET AMAÇ: Erken evre meme kanserinde sentinel lenf nodu biyopsisinde (SLNB) bilgisayarlı tomografi lenfografinin (BTL) etkinliğini ve konvansiyonel mavi boya (MB) tekniğine katkısını araştırmaktır. GEREÇ YÖNTEM: Temmuz 2016-Haziran 2018 tarihleri arasında Genel Cerrahi tarafından SLNB kararı verilen hastalar BTL işlemi için Radyoloji tarafından değerlendirildi. Klinik olarak aksillada patolojik lenf nodu (LN) ya da uzak metastaz saptanan hastalar, neoadjuvan kemoterapi almış olan hastalar, inflamatuar meme kanserli hastalar ve kontrast madde alerjisi bulunan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Histopatolojik olarak invaziv T1/ T2 ve klinik N0 meme kanseri (n=45) tanısı almış olan ve duktal karsinoma in situ (DKİS) tanısı almış olup mastektomi kararı verilen (n=2) toplam 47 ardışık hasta çalışmaya dahil edildi. SLNB öncesi BTL ile LN haritalaması yapıldı. BTL ile saptanan SLN(ler) işaretlendi. Genel Cerrahi ekibince MB yöntemi ile SLN(ler) belirlendi ve her iki yöntemle belirlenen SLN(ler) eksize edilerek, ayrı ayrı Patoloji laboratuvarına gönderildi. Patoloji tarafından gönderilen spesmenin metastatik LN içerip içermediği değerlendirildi. BTL ve MB tekniklerinin SLN saptama oranları hasta yaşı, tümör yerleşimi ve LN'de metastatik tutulum varlığı değişkenlerine göre oranlar t testi kullanılarak karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 47 hastada BTL ile SLN saptama oranı (%66), MB ile SLN saptama oranından (%87)düşüktü (p=0,027). MB'ye BTL yöntemi eklenmesi SLN saptama oranını (%96) arttırmasına rağmen fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,267). BTL yöntemiyle benign SLN'ler malign SLN'lerden, MB yöntemiyle ise malign SLN'ler benign SLN'lerden daha yüksek oranda saptanmasına rağmen fark istatiksel olarak anlamlı değildi (MB, p=1,000; BTL, p=0,366). BTL ile üst dış kadran yerleşimli tümörlerde SLN'ler, diğer kadran tümör SLN'lerine oranla daha düşük başarıyla tespit edilebildi. Ancak fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0,220). MB ile de üst dış kadran tümör SLN'leri ve diğer kadran tümör SLN'lerini saptama oranı arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,674). BTL başarısı genç hastalarda, 50 yaş ve üzeri hastalara göre daha yüksekti ve fark istatiksel olarak anlamlıydı (p=0,001). MB ile de genç hastalarda SLN'ler daha yüksek oranda tespit edilebildi, ancak istatiksel anlamlı fark bulunmadı (p=0,378). SONUÇ: BTL SLN belirlemede tek başına bir yöntem olarak yetersiz olmakla birlikte, MB ile birlikte uygulandığında SLN saptama başarısını arttıran tamamlayıcı bir yöntemdir. Bu konuda geniş hasta serileriyle yapılacak ileri çalışmalar aydınlatıcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
2.ABSTRACT PURPOSE: To investigate the efficacy of CT Lymphography (CTL) in sentinel lymph node biopsy (SLNB) and its contribution to the conventional blue-dye method (BD) in early stage breast cancer. MATERIAL AND METHODS: Between July 2016 and June 2018, patients who were scheduled for SLNB by the department of General Surgery, were evaluated for CTL procedure. Clinically, patients with pathologic axillary LN or distant metastases, who had recieved neoadjuvant chemotherapy, who had inflammatory breast cancer and who had iodinated contrast allergies were excluded from the study. The study group consisted of 47 consecutive patients patients with either invasive, stage T1 or T2 and clinical N0 breast cancer (n=45) or DCIS who were scheduled for mastectomy (n=2). Preoperative CTL was performed for LN mapping before SLNB. The LN (s) determined by CTL and the BD methods were compared and noted by the surgeon. The SLN (s) determined by both methods were excised and sent to the Pathology Department separately. Pathology report included whether the specimen contained a metastatic LN. SLN detection rates of CTL and BD methods were compared using the ratioes t test according to patient age, tumor location and presence of metastatic lymph node.