Erken evre meme kanserinde glikoz taşıyıcısı 1 ve mast hücre triptazı düzeylerinin prognostik ve prediktif faktörlerle ilişkisi
The interaction of glucose transporter 1 and mast cell tryptase levels with prognostic and predictive factors in early stage breast cancer
  1. Tez No: 243192
  2. Yazar: BİLAL ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ BARUTCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç ve Hipotez: Erken evre meme kanserinde uygulanan tedavilerle kür şansının artması nedeniyle prognostik ve prediktif faktörlerin iyi tanımlanması büyük önem taşımaktadır. Başlıca prognostik ve/veya prediktif faktörler arasında lenf nodu tutulumu, tümör boyutu, tümör dokusunda östrojen reseptörü (ER), progesteron reseptörü (PR) ve insan epidermal büyüme faktör reseptörü-2 (HER2/neu), Ki-67 ve p53 düzeyleri, hastanın yaşı, performansı ve menapozal durumu sayılabilir. Mast hücre triptazı (MHT) tripsin benzeri serin peptidaz (proteinaz) aktivitesine sahip bir enzimdir. Bu enzimin aktivitesinin tümöral kan akımı, dolayısıyla da oksijenizasyonu düzenlediği, anjiyogenezi destekleyerek tümöral gelişim ve metastazı indüklediği düşünülmektedir. Glikoz taşıyıcısı (GLUT) ailesi glikozun ortamdan hücre içine alımında rol oynayan membranda yerleşik proteinlerdir. Bu ailenin en sık çalışılan ve yaygın alt tiplerinden biri olan GLUT-1, özellikle hücrenin bazal glikoz ihtiyacı yönünden önem taşımaktadır. Malin hücrelerin akselere metabolizmaları sonucu glikoz ihtiyaçları artmaktadır. Erken evre meme kanserinde gerek MHT gerekse GLUT-1 ekspresyonunun prognostik önemi iyi bilinmemektedir. Bu çalışmanın amacı hastanemizde tanı alarak opere edilmiş erken evre meme kanseri olgularında MHT ve GLUT-1 ekspresyon düzeylerini belirlemek ve bilinen histopatolojik ve klinik prognostik ve prediktif faktörler ile ilişkisini değerlendirmektir.Yöntem: Bu çalışmada, 2003?2008 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'na incelenmek üzere gönderilen meme kanseri tanısıyla opere edilmiş olgular arasından çalışma kriterlerine uyan 35 postmenapozal kadın hastaya ait dosyalar ve mastektomi veya lumpektomi materyalleri incelendi. Çalışma parametreleri ile etkileşme potansiyeli taşıyan ilaç ve alışkanlık öyküleri, neoadjuvan tedavi alımı veya komorbid hastalıkları bulunan olgular çalışma dışı bırakıldı. Meme kanseri materyalleri hematoksilen-eozin (H.E.) boyaları ve ER, PR, HER2/neu, GLUT-1 ve MHT düzeyleri de immünohistokimyasal çalışmalar ile değerlendirildi. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS Windows version 14.0 bilgisayar paket programı kullanılarak gereğine göre Fisher's Exact test, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson's ve Spearman korelasyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Identification of prognostic and predictive factors is critically important in early stage breast cancer due to the chance of achieving cure with appropriate adjuvant treatments. Major prognostic and/or predictive factors include lymph node metastasis, size and estrogen receptor (ER) and progesterone receptor (PR), human epidermal growth factor receptor-2 (HER2/neu), Ki-67 and p53 status of the primary tumor, the age, performance and menopausal status of the patient. Mast cell tryptase (MCT) is a trypsin like enzyme with serine peptidase (proteinase) activity. This enzyme?s activity regulates tumor blood flow as well as oxygenization and supports tumor growth and metastasis by promoting angiogenesis. Glucose transporters (GLUT) family, represent a group of trans-membrane proteins that have a role on internalizing glucose in the cells. GLUT-1 is one of the most common and widely studied subtype of the GLUT family. Consumption of glucose increases in malignant cells due to the accelerated cell metabolism. The prognostic value of both MCT and GLUT-1 expressions in early stage breast cancer has not been established well. The purpose of this study was to measure the levels of MCT and GLUT-1 expressions in early stage breast cancer patients operated in our hospital and to determine the interaction of these parameters with established clinical and pathological prognostic and predictive factors.Methods: We studied the hospital registries and mastectomy or lumpectomy materials of 35 postmenopausal women that have been operated in-between the years 2003-2008 for breast cancer and referred to the Department of Pathology of Adnan Menderes University, Medical Faculty. The patients with histories of addiction and use of medicine, neoadjuvant treatments or co-morbid diseases to interact with the study parameters were excluded. The breast tumor materials stained with routine hematoxylin & eosin (H.E.) were also analyzed by immunohistochemical methods for ER, PR, HER2/neu, GLUT-1, and MCT expressions. The statistical analyzes were performed by SPSS Windows version 14.0 PC packet program and Fisher's Exact, Mann Whitney U, and Kruskal Wallis tests and Pearson's and Spearman correlation analyzes were used as needed.