Siyasi iktisadın kaotik yapılar ile analizi
Analysis of political economy with chaotic structures
- Tez No: 678344
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE BİLDİRİCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada 03/1986-01/2020 dönemleri arasında merkez sağ, merkez sol, muhafazakâr ve milliyetçi parti gruplarının oy oranlarındaki değişim, enflasyon oranı, işsizlik oranı, asgari ücret ve ekonomik büyüme değişkenleri kullanılarak siyasal konjonktür dalgalanmaları modelleri çerçevesinde analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu çerçevede, öncelikle parti gruplarının ve makroekonomik değişkenlerin kaotik yapısının varlığı Lyapunov ve Shannon Entropy testleri ile belirlenmiştir. Kaotik yapı ve belirsizliğin varlığı çatallanma (bifurcation) diyagramları ve Henon Haritaları ile gösterilmiştir. Makroekonomik değişkenlerinin parti grupları üzerindeki etkisi Fourier regresyon modeli ile analiz edilecektir. İkinci aşamada partilerin ve makroekonomik değişkenlerin birbirleri ile ilişkisini eşanlı olarak ortaya koyabilmek ve parti gruplarının makroekonomik değişkenlere hassasiyetini belirleyebilmek için Fourier VAR (FVAR) yöntemi kullanılmış, arasındaki nedensellik bağı Granger Nedensellik Modeli ile belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the changes in the voting rates of the center-right, center-left, conservative and nationalist party groups for the periods of 03/1986-01/2020 using inflation rate, unemployment rate, minimum wage and economic growth variables within the framework of Political Business Cycles Models. In this context, firstly, the chaotic structure of party groups and macroeconomic variables is determined by Lyapunov and Shannon Entropy tests. Chaotic structure and the existence of uncertainty is demonstrated by bifurcation diagrams and Henon Maps. The effect of macroeconomic variables on party groups was analyzed by examining the Fourier regression model. In the second stage, the Fourier VAR (FVAR) method is explored to exhibit the relation between the party groups and macroeconomic variables simultaneously and to determine the sensitivity of party groups to macroeconomic variables. The causality relation between the party groups and the analyzed variables was specified by the Granger Causality Model.