Politics of transit in Turkey: Analysis of bilateral energy relations with Russia and the European Union
Türkiye'de enerji transit siyaseti: Rusya ve Avrupa Birliği'yle ikili ilişkilerin analizi
  1. Tez No: 678343
  2. Yazar: SAMED ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türkiye, bölgesindeki en büyük enerji tedarikçisi Rusya ve en büyük enerji ithalatçısı Avrupa Birliği (AB) arasında yer alan stratejik bir transit ülkedir. Enerji tüketiminde Rusya'ya bağımlı olan Türkiye aynı zamanda jeopolitik konumundan yararlanarak Rus gazını Avrupa'ya aktaran bir enerji dağıtım merkezi olmayı amaçlamaktadır. Bu koşullarda piyasa aktörleri ile ikili ilişkilerde uzun vadeli istikrar Türkiye'nin enerji güvenliği açısından bir zorunluluk olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat, Türkiye'nin Rusya ve AB ile olan son yıllardaki ikili ilişkileri, ironik bir şekilde, siyasi anlaşmazlıklar ve krizlerle şekillenmektedir. Buna rağmen, Türkiye'nin enerji güvenliğinin son yirmi yılda kayda değer bir zarara uğramaması, hatta ikili enerji işbirliklerinde büyük gelişmeler kat etmesi ilgi çekici unsurlar olarak ortaya çıkıyor. Türkiye, dışa bağımlı bir transit ülke olarak, ikili ilişkilerinde sorunlar yaşasa da bölgesel aktörlerle enerji işbirliğini nasıl sürdürebiliyor? Bu tez, Türkiye'nin anlaşmazlıklara rağmen ikili enerji işbirliklerini devam ettirebilmesini kompartımanlaştırma stratejisi bağlamında açıklamayı amaçlamaktadır. Rusya ve AB ile ikili ilişkileri nitel durum çalışmalarıyla inceleyen tez, kompartımanlaştırma stratejisinin işbirliği alanlarını çatışma alanlarından izole ederek dış siyasette Türkiye'nin 1) uzun vadeli ekonomik çıkarlarını güvence altına almasına; 2) bölgesel, düşünsel ve yapısal çatışmaları zarar görmeden atlatmasına; ve 3) krizlerin ardından uzlaşma süreçlerini hızlandırmasına yardımcı olduğu sonucuna ulaşmaktadır. Tez, kompartımanlaştırma stratejisinin Rusya ve AB ile ikili ilişkiler bağlamlarında çoğunlukla benzer sonuçlar ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a strategic transit country located on the routes of energy flow between the leading supplier and the largest market in the region, Russia and the European Union (EU). Taking advantage of this geopolitical virtue, it aims to serve as a hub-and-spoke network that would transfer Russian gas to Europe, which is also vital to meet its domestic energy needs. Being both an aspiring energy hub and an import-dependent country, the long-term stability in bilateral relations with market actors is a must for Turkey. However, ironically, Turkey's bilateral relations with Russia and the EU have been rather chaotic and characterized by political rifts and crises in recent years. Nevertheless, Turkey has been fairly able to maintain its energy security and develop even more ambitious energy policies in the last two decades. That begs the question: how does Turkey maintain the energy cooperation with regional energy actors even though its bilateral relations are mostly problematic? I argue that Turkey has maintained energy cooperation thanks to the compartmentalization strategy, which allows Turkey to isolate the cooperation areas from conflicts. The case study analysis of Turkey's bilateral relations with Russia and the EU shows that compartmentalization would allow Turkey to 1) secure its long-term economic interests; 2) bypass regional, ideational, and structural conflicts; and 3) conduct quick reconciliation in the aftermath of crises. The comparison of Russia and the EU cases shows that compartmentalization would produce mostly similar outcomes, if not identical.