Türkiye'de bakanlık birleşmelerinin çalışanlar ve sunulan hizmetler üzerine etkileri: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı örneği
The effects of ministry unifications to the employees and the provided services: Case study of Ministry of Family, Labor and Social Services
  1. Tez No: 678348
  2. Yazar: HANDE NUR TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LAMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Türkiye' nin yeni yönetim sistemi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi 9 Temmuz 2018'de uygulanmaya başlamış ve devamında yürütmeye ilişkin konulardaki düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. Bu kapsamda bakanlıkların yapılarında sayılarında değişikliğe gidilmiş ve teşkilat yapıları yeniden düzenlenmiştir. Bazı bakanlıklar lağvedilmiş, bazılarının isimleri değiştirilmiş, bazı bakanlıklarda ise birleşmeye gidilmiştir. Yeni sistemde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıkları tek bir çatı altında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adı altında birleştirilmiştir. Bu çalışmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi kapsamında birleştirilen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıklarının birleştirilmesinin taşra personeline ve sunulan hizmetlere etkilerini ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda Antalya, Isparta ve Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından sunulan hizmetler ve personel üzerinde yaşanan değişimleri anket yöntemi ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 20. Programı ile analiz edilmiş ve hipotezler sınanmıştır. Tez çalışması sonucunda, bakanlıkların birleştirilmesinin personel tarafından olumsuz karşılandığı, bakanlıkların birleştirilmesinin hizmetler üzerinde herhangi bir etki yaratmadığı, bakanlıkların taşrada fiziki olarak bir birleşme yaşamadığı ve sistemin eski düzende ilerlediği ancak bunun vatandaş tarafından tam olarak anlaşılamadığı ve bakanlıkların birleşmesinin vatandaşta kafa karışıklığına neden olduğu, bu durumun da personeli olumsuz yönde etkilediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Birleşmeden sonra personelin eski sistemden farklı bir durum ile karşılaşmadığı ve beklenen verimin alınamamasından dolayı birleşmenin personel tarafından olumsuz karşılandığı ve sunulan hizmetlerde olumlu bir değişiklik yaşanmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The new administration system of Presidential Government was founded in July 9th, 2018 and brought about new reforms with it to the executive authority. It also required changes to the number of ministries and the infrastructure of the institutions. Some of the ministries were discontinued, some of them were renamed and some of the ministries were merged with the others. In the new system, The Republic of Turkey's Ministry of Family, Labor and Social Services was found by merging the previous units of the previous Ministry of Family and Social Policies and Ministry of Labor and Social Security. The objective of this work is to investigate and exhibit the effects of this union to the affected rural staff of the ministries and to the provided services. To this end; services provided by the Provincial Deputies of Family, Labor and Social Services of Antalya, Isparta and Burdur and the changes brought to the personnel was investigated through surveys. Analysis on the obtained data was conducted by SPSS 20 and the propositions were evaluated. The thesis presented results that the union of these ministries were received negatively by the employees, haven't affected the provided services, the official union has not progressed in de facto manner. The business affairs of the ministry proceeded as usual but created some confusion for the citizens, which delivered a negative blow to the employees performance. After the union was made official, the reception of the employees degraded as there was not a significant change in the current working conditions and no positive change in the provided services.