Okul kültürü ve kolektif öğretmen yeterliği arasındaki ilişki (Zonguldak ili örneği)
The relation between school culture and collective teacher efficacy (Example of Zonguldak province)
- Tez No: 678349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA POLAT HÜSREVŞAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada öğretmenlerin okul kültürü algıları ile kolektif yeterlik algıları arasındaki ilişki incelenmiştir. İlişkisel tarama modelindeki bu araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılında Zonguldak ili ve ilçelerinde bulunan kamu ilkokul ve ortaokul kurumlarında görev yapan 337 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklem seçiminde çalışmanın yürütüldüğü dönemin Covid-19 salgın dönemine denk gelmesi nedeniyle zaman ve seyahat engelinin en aza indirilmesi için basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri“Okul Kültürü Ölçeği”ve“Kolektif Öğretmen Yeterliği Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak aritmetik ortalama, t-Testi, ANOVA, pearson korelayon analizi ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin okul kültürü algıları yüksek düzeyde çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin okul kültürü algılarının cinsiyet, okul türü, eğitim durumu ve yaş göre anlamlı düzeyde fark bulunurken mesleki kıdeme göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Araştırmanın diğer değişkeni olan öğretmenlerin kolektif yeterlik algıları da yüksek düzeyde çıkmıştır. Ayrıca öğretmenlerin kolektif yeterlik algılarının cinsiyet ve okul türüne göre anlamlı düzeyde fark bulunurken eğitim durumu, yaş ve mesleki kıdeme göre anlamlı düzeyde fark bulunamamıştır. Araştırmanın korelasyon analizi sonucunda okul kültürü ile öğretmenlerin kolektif yeterlik algıları arasında pozitif yönde, orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak regresyon analiz sonucunda öğretmenlerin okul kültürü algılarının öğretmenlerin kolektif yeterlik algılarını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relation between the perception of school culture and collective teacher efficacy has been studied. The sampling of this study in correlational survey model comprises of 337 teachers working in public primary and secondary schools in the province of Zonguldak and also in the districts of it in the academic year of 2020-2021. In the process of choosing the sampling, simple random sampling method has been utilized to minimize the posssible risks of time and travel as the period of time of this study coincides with the Covid-19 pandemic process. The data of the study has been collected by using“School Culture Scale”and ,“Collective Teacher Efficacy Scale”. By using SPSS program in the analysis of the data, arithmetic average, t-Test, ANOVA, pearson correlation analysis and multiple regression analysis have been done. In addition, according to the findings, there has been meaningful difference in teachers' perception of school in terms of gender, school type, educational status and age. However, it is found that there is not any meaningful difference in terms of professional seniority. According to the findings, the teachers' perception of collective efficacy which is the other changeable of the study has been in high level. There has been meaningful difference in teachers' perception of collective efficacy in terms of gender and shool type but on the contrary, there is not any meaningful difference in terms of educational status, age and professional seniority. As a result of the correlational analysis of the study, according to the findings, there is a postive, medium-level and a meaningful relation between school culture and teachers' perception of collective efficacy. Lastly, as a result of the regression analysis, it has been found that teachers' perception of school culture has a meaningful effect on teachers' perception of collective efficacy.