Muhasebe meslek mensuplarının mesleki sorunları ve çözüm önerileri: Muğla ili araştırması
Professional problems and solution proposals of accounting professionals: Muğla province research
  1. Tez No: 678351
  2. Yazar: FEVZİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Muhasebenin buluşu yazının icadına kadar dayanmaktadır. Muhasebe mesleği ile ilgili Dünya'daki ilk eser İtalya'da keşfedilen Malın ve Mükemmel Tacirin Kitabı'dır. Muhasebe mesleğinin ilk kıstasları burada belirlenmiştir. Türkiye'de ise muhasebe mesleğinin resmiyet kazanması 1989 yılında çıkarılan Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu ile olmuştur. Genel olarak ülke ekonomisinde önemli vazifesi olan muhasebe meslek mensupları uygulama safhasında bazı sorunlar ile karşılaşmaktadır. Yaptıkları işlemlerden ötürü de iş muhatapları olan mükellefler, resmi kurumlar ve meslek odaları beklentilere girmektedir. Muhasebe meslek mensuplarının bunlardan dolayı ve bunlara benzer sebeplerden sorunları bulunmaktadır. Bu çalışmada muhasebe meslek mensuplarının mesleki sorunlarını tespit etmek ve çözüm önerileri üretmek amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde Muğla ilinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavir meslek odasına kayıtlı aktif olarak çalışan meslek mensuplarından tesadüfi örnekleme yöntemi ile 309 bağımsız meslek mensubuna yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasını analiz etmek için SPSS 20 programı kullanılmıştır. Anket verileri frekans analizine, normal dağılım analizine, faktör analizine, One Sample T testine ve One-Way ANOVA testine tabi tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda amacına uygun olarak üretilen 24 hipotezden 19 tanesi reddedilmiş ve 5 tanesi kabul edilmiştir. Kabul edilen hipotezlerden iki tanesi cinsiyet değişkeninin meslekten ve mükelleften kaynaklanan ifadeleri etkilediğini göstermektedir. Kabul edilen diğer üç hipotezse yaş değişkeninin mükelleften, TÜRMOB'dan ve toplumdan kaynaklanan ifadeleri etkilediği belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
The invention of accounting dates back to the invention of writing. The first book in the world on the accounting profession is the Book of the Goods and the Perfect Merchant discovered in Italy. The first criteria of the accounting profession are determined here. Become official of the accounting profession in Turkey was enacted in 1989 with the Public Accountants and Financial Advisors Chartered Accountant Law. Accounting professionals, who have an important role in the economy of the country in general, encounter some problems during the implementation phase. Taxpayers, official institutions and trade associations, who are business partners, fall into expectations due to their transactions. Accounting professionals have problems due to these and similar reasons. In this study, it is aimed to determine the professional problems of accounting professionals and to produce solutions. Within the framework of this purpose, face-to-face surveys were conducted with random sampling method to 309 independent professional members from actively working professions registered in the professional chamber of Certified Public Accountant and Certified Public Accountant in Muğla province. SPSS 20 program was used to analyze the survey study. Questionnaire data were subjected to frequency analysis, normal distribution analysis, factor analysis, One Sample T test and One-Way ANOVA test. As a result of the study, 19 of the 24 hypotheses produced in accordance with its purpose were rejected and 5 of them were accepted. Two of the accepted hypotheses show that the gender variable affects the statements originating from the profession and the taxpayer. The other three accepted hypotheses state that the age variable affects the expressions originating from the taxpayer, TÜRMOB and society.