Muhasebe meslek mensuplarının muhasebe paket programlarına yönelik algıları, programlarda karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri
The perceptions of accounting professionals towards accounting software packages, problems encountered in the programs and proposed solution
  1. Tez No: 988728
  2. Yazar: BERK KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İZMİRLİ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, muhasebe meslek mensuplarının muhasebe paket programlarına yönelik algılarını, bu programları kullanırken karşılaştıkları sorunları ve çözüm önerilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada öncelikle, dijitalleşmenin muhasebe uygulamalarına etkileri ele alınmış sonrasında muhasebe paket programların mesleki pratikteki yeri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Türkiye genelinde faaliyet gösteren serbest muhasebeci mali müşavirler ile görüşülerek derinlemesine görüşme yöntemiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen bulgular muhasebe paket programlarının hız, veri güvenliği ve işlem kolaylığı gibi önemli avantajlar sunduğunu; ancak yazılım uyumsuzlukları, mevzuat güncellemelerindeki gecikmeler ve kullanıcı eğitim eksikliklerinin verimliliği olumsuz etkilediğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, muhasebe paket programlarının mesleki standartlara uyumunun artırılması, kullanıcı odaklı yazılım geliştirme süreçlerinin benimsenmesi ve meslek mensuplarına yönelik sürekli eğitim programlarının yaygınlaştırılması, hem mesleki verimlilik hem de dijital dönüşüm sürecinin başarısı açısından kritik noktalar olarak dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the perceptions of accounting professionals regarding accounting package programs, the problems they encounter while using these programs, and their proposed solutions. In the study, the effects of digitalization on accounting practices were first addressed, followed by an examination of the role of accounting package programs in professional practice. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with certified public accountants operating across Turkey to collect qualitative data. The findings indicate that accounting package programs offer significant advantages such as speed, data security, and ease of transaction; however, software incompatibilities, delays in legislative updates, and deficiencies in user training negatively affect efficiency. Consequently, enhancing the compliance of accounting package programs with professional standards, adopting user-oriented software development processes, and expanding continuous training programs for accounting professionals stand out as critical factors for both professional efficiency and the success of the digital transformation process.