Alaşehir tipi girlandlı lahitler
Alaşehir type girland sarcophagi
- Tez No: 678358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Batı Anadolu'nun önemli bir bölümünü oluşturan Lydia Bölgesi eski çağlardan itibaren yerleşim görmüş, önemli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bölgenin asıl gelişimi Roma Dönemi'nde gerçekleşmiştir. Roma döneminde bölge her açıdan gelişim göstermiş ve bu gelişimini sanat eserlerinde de göstermiştir. Roma Döneminde heykeltıraşların lahit yapımlarına yönelmeleri sonucu heykel sanatının izlerini ve roma dönemindeki gelişimini, ele geçirilen lahitlerden izlemek mümkündür. Bu noktada tez konumda incelediğim malzemeler önem arz etmektedir. Çalışma, adını Uşak Müzesi'nde sergilenen Alaşehir'den bulunmuş olan lahitten almaktadır. Manisa Müzesi'nde bulunan on üç lahit çelenklerin tipolojisi, biçemi Alaşehir Lahdi ile benzerlik oluşturmakta ve aynı grup içerisinde incelenmektedir. Lahitlerin incelenmelerinde daha önce yapılmış olan çalışmalar bir araya getirilmiştir. Ephesos, Aphrodisias ve Karia atölyelerinin etkilerinin de görüldüğü lahitlerde yerel unsurlarda bulunmaktadır. Bu da bölgenin sanat olarak farklı bölgelerden her ne kadar etkilense de gelişimini kendi çizgisinde tamamladığını göstermektedir. Dört ana grup içerisinde incelenen Alaşehir Tipi Girlandlı Lahitlerinin sayıları kaçak kazılar ve kurtarma kazıları ile her geçen gün artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Lydia, constituting an important part of Western Anatolia, it has been inhabited since ancient times and hosted civilizations. The actual development of the region took place during the Roman period. Also, this development has been demonstrated in art objects. As a result of the fact that sculptors in the Roman period turned to the construction of sarcophagi, it is possible to trace the evidence of sculptural art and its development in the Roman period from the captured sarcophagi. At this point, the materials I have studied in the thesis topic are important. The work takes its name from the sarcophagus found in Alaşehir in the Uşak Museum. The typology style of the thirteen sarcophagi wreaths found in the Manisa Museum is similar to the Alaşehir Sarcophagus and it is studied within the same group. Previous studies were brought together in the examination of sarcophagi. The sarcophagi, in which the effects of the workshops of Ephesos, Aphrodisias and Caria are seen, also inculing local elements. This shows that the although the region is influenced by different regions as art, it has completed its development in its own line. Alaşehir Type Girland Sarcophagi, examined in four main groups, is increasing day by day with illegal excavations and rescue excavations.