Morphotectonic analysis and kinematic evolution of the central Gediz Alaşehir Graben, Western Anatolia, Turkey
Gediz Alaşehir Grabeni merkezinin morfotektonik analizi ve kinematik evrimi, Batı Anadolu, Türkiye
  1. Tez No: 574778
  2. Yazar: TAMER DÖNMEZOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUAT BORA ROJAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gediz Alaşehir Graben'i (GAG), Batı Anadolu'daki sismik açıdan aktif grabenlerden biridir. Çalışma alanı bu grabenin merkezinde bulunmaktadır. GAG'nin Miyosen sonrası tektonik evriminin yapısal ve morfometrik analizler açısından değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Pliyosen ve Miyosen dizilerinin baskın eğilimleri temel olarak NW-SE yönündedir ve neredeyse birbirine paraleldir. Bölge için uzunluk ağırlıklı bir gül diyagramından üç fay kümesi belirlenmiştir ve genel eğilim çoğunlukla NW-SE yönündedir. Bölgeyi kinematik evrim açısından analiz etmek için 120 kayma-verisi kullanılmıştır. σ1 ve σ3 arasındaki ilişki, kinematik analiz için ana değerlendirme araçları olarak kullanıldı. Analiz sonuçları baskın olarak NNE-SSW saf gerilmesini göstermektedir ve dikey ana eksen olan σ1'e göre, fay tipi normal fay olarak tanımlanmıştır. Bu bağlamda, çalışma alanı içerisinde bu normal fay aktivitelerinin kontrolü altında horst-graben yapıları tanımlanmıştır. Bölgenin asimetrisi ve fay aktivitesi morfometri yönünden incelenmiştir. Sırtlar boyunca asimetriyi tanımlamak için, eğim değişimleri ve asimetri oranı uygulanmıştır ve sonuçlar sırtların kuzeydoğu kenarlarındaki faylara bağlı olarak asimetrik olduğunu gösterir. Smf indeksi Manisa Fayı, Gölmarmara Fayı ve Çaldağ'ın kuzeydoğusunda uygulandı. Smf sonuçlarına göre, bölgenin aktif faylanma açısından etkinliği tanımlanmış ve bu endeksin sonuçları ve nedenleri litoloji dikkate alınarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada tüm sonuçlar kinematik evrim ve morfometrik analizler açısından detaylı bir şekilde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Gediz Alaşehir Graben (GAG) is one of the seismically active grabens within western Anatolia. The study area is located at the center of this graben. It is aimed to evaluate the post-Miocene tectonic evolution of the GAG in terms of structural and morphometric analyses. The dominant trends of the Pliocene and Miocene sequences are mainly in NW-SE direction and are almost parallel to each other. Three fault clusters were determined for the region from a length weighted rose diagram, and the general trend is mainly in NW-SE direction. 120 slip-data were used to analyze the region in terms of kinematic evolution. The relationship between σ1 and σ3 was used as the main evaluating tools for the kinematic analysis. The results of the analysis show dominantly NNE-SSW pure extension, and according to σ1 which is the vertical principal axis, the fault type was defined as a normal fault. In this context, under the control of these normal fault activities, horst-graben structures were defined within the study area. The asymmetry and the fault activity of the region were studied in terms of morphometry. To define the asymmetry along the ridges, the slope changes and the asymmetry ratio were applied, and the results indicate the ridges are asymmetric depending on the faulting along the northeast sides of the ridges. The Smf index was applied along Manisa Fault, Gölmarmara Fault and northeast of Çaldağ. According to the Smf results, the activity of the region in terms of active faulting was defined, and the results and reasons for this index were evaluated by considering lithology. In conclusion, all results were discussed in this study in details in terms of kinematic evolution and morphometric analysis.