Mandibular posterior bölgede farklı üst yapı materyalleri ile restore edilmiş kısa implant destekli tek üye restorasyonlarda stres dağılımının sonlu eleman analizi yöntemi ile incelenmesi
Evaluation of stress distribution in short dental implants with different superstructure materials: A finite element analysis
- Tez No: 678371
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLCAN COŞKUN AKAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Bu çalışmada mandibular posterior bölgede yetersiz kemik yüksekliği ya da anatomik yapılara yakın komşuluk nedeniyle kısa implant uygulanan durumlarda protetik üst yapı materyalinin değişimine bağlı olarak abutment, implant ve kortikal kemikte meydana gelen streslerin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada sonlu eleman stres analizi yöntemi kullanılarak mandibular 1.molar diş bölgesine uygulanan tek üye kısa implantlar 6 farklı üst yapı materyali (metal destekli seramik, veneer zirkonya, monolitik zirkonya, lityum disilikat, rezin nano seramik ve polimetilmetakrilat) kullanılarak dijital ortamda hazırlanmış ve modeller oluşturulmuştur. 3 boyutlu olarak oluşturulan bu modellere bilgisayar ortamında vertikal ve oblik yönlü kuvvetler uygulanarak kemikte, implantta, abutmentta ve restorasyon üzerinde oluşan stresler değerlendirilmiştir. Bulgular: Mandibular posterior bölgede tek diş eksikliklerinde uygulanan kısa implantlarda vertikal ve oblik yükleme sonucu oluşan stres değerlerinin üst yapı materyalini değişimine göre gösterdiği farklılıklar değerlendirilmiştir. Tüm materyal türlerinde oblik kuvvet altında abutment, implant ve kortikal kemikte meydana gelen stres değerleri vertikal kuvvet altında meydana gelen değerlerden daha büyük olarak kaydedilmiştir. Sonuç: Tek üye implant destekli dişler restore edilirken protetik üst yapı materyali olarak metal destekli seramik, veneer zirkonya, monolitik zirkonya, lityum disilikat, rezin nano seramik ve polimetilmetakrilat kullanılması implanta, abutmenta ve kortikal kemiğe iletilen stres açısından anlamlı bir fark göstermemektedir. Bununla birlikte bu farklı materyallerin aynı kuvvet altında farklı stres değerleri gösterdiği unutulmamalı ve bu durum klinikte materyal seçimi aşamasında göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The shorter implants are used for insufficient bone height in edentulous areas or closeness to the anatomical structure. The aim of this study is to investigate the stress distribution of bone, implant and abutment by chancing the prosthetic superstructure material as metal-supported ceramic, veneered zirconia, monolithic zirconia, lithium disilicate, resin nano ceramic and polymethyl methacrylate in shorter implant systems. Metarial and Methot: Finite element stress analysis method was used for this study. Mandibular first molar was modeled as an implant-supported single crown digitally. Metal supported ceramic, veneered zirconia, monolithic zirconia, lithium disilicate, resin nano ceramic and polymethyl methacrylate used as a crown material one by one then vertical and oblique forces were applied. Stress distribution of bone, implant and abutment was evaluated for these six models. Results: Force distribution of bone, implant and abutment did not show any differences according to change of superstructure materials in shorter implant systems. It has been seen the vertical forces caused more stresses than oblique forces on six models while evaluation of stress distribution Conclusion: The stress distribution of bone, implant and abutment surfaces were not affected from chancing the prosthetic superstructure materials as metal-supported ceramic, veneered zirconia, monolithic zirconia, lithium disilicate, resin nano ceramic and polymethyl methacrylate under vertical and oblique forces.