Farklı üst yapı materyalleri ve simanların, farklı sabit protezler üzerindeki stres dağılımının sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution on different fixed prostheses using different superstructure materials and cements with finite element analysis
  1. Tez No: 1014183
  2. Yazar: SELİN ERTEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; farklı üst yapı materyalleri (monolitik zirkonya (MZ), zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat (ZLS) ve rezin nano seramik (RNS)) ile iki farklı rezin simanın (Variolink II ve Panavia F 2.0), diş ve implant destekli anterior–posterior tek kuron ve üç üyeli köprü modellerinde vertikal ve 45° oblik yükleme altında oluşturduğu stres dağılımını sonlu elemanlar analizi (SEA) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Altı restorasyon modeli oluşturulmuştur. Modeller; mandibular 33 ve 36 bölgelerinde diş ve implant destekli tek kuronlar ile 33–34–35 bölgesinde diş ve implant destekli üç üyeli köprüler olarak belirlenmiştir. Her model üç farklı üst yapı materyali (MZ: Lava Plus, ZLS: Celtra Duo, RNS: Ceresmart) ve iki rezin siman ile değerlendirilmiştir. Vertikal ve 45° oblik yükleme koşullarında toplam 72 lineer statik analiz gerçekleştirilmiştir. Yükler kanin modellerinde 200 N, molar modellerinde 300 N ve köprü modellerinde toplam 600 N olarak uygulanmıştır. Değerlendirmede von Mises gerilme dağılımları esas alınmıştır. Bulgular: Maksimum von Mises gerilme değerleri 47,42–392,78 MPa arasında bulunmuştur. Genel olarak implant destekli modellerde ve oblik yükleme altında daha yüksek stres değerleri elde edilmiştir. Köprü modellerinde kritik bölge konnektör olup, bu bölgede maksimum stres değerleri MZ'de 175,82–238,52 MPa, ZLS'de 166,19–218,15 MPa ve RNS'de 152,56–203,72 MPa arasında değişmiştir. Tek kuron modellerinde stresin iç yüzeylerde ve servikal/kole bölgelerinde yoğunlaştığı gözlenmiştir. Materyaller arasında çoğu koşulda en yüksek stres MZ'de, en düşük stres RNS'de izlenirken, ZLS ara değerler göstermiştir. Siman tipinin etkisi ise sınırlı bulunmuştur. Sonuç: Stres dağılımını en fazla etkileyen faktörler kuvvet yönü, destek tipi ve materyalin elastik özellikleridir. İmplant destekli restorasyonlarda oblik yük kontrolü ve köprülerde konnektör tasarımı klinik açıdan önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to comparatively evaluate, using finite element analysis (FEA), the stress distribution generated by different superstructure materials (monolithic zirconia MZ), zirconia-reinforced lithium silicate (ZLS), and resin nano-ceramic (RNS)) and two resin cements (Variolink II and Panavia F 2.0) in tooth- and implant-supported anterior and posterior single crowns and three-unit bridge models under vertical and 45° oblique loading conditions. Materials and Methods: Six restoration models were constructed. The models included tooth- and implant-supported single crowns in the mandibular canine (33) and molar (36) regions, and tooth- and implant-supported three-unit bridges in the 33–34–35 region. Each model was evaluated using three different superstructure materials (MZ: Lava Plus, ZLS: Celtra Duo, RNS: Ceresmart) and two resin cements. A total of 72 linear static analyses were performed under vertical and 45° oblique loading conditions. Load magnitudes were applied as 200 N for canine models, 300 N for molar models, and 600 N for bridge models. von Mises stress distributions were used for comparison. Results: Maximum von Mises stress values ranged from 47.42 to 392.78 MPa. In general, higher stress values were obtained in implant-supported models and under oblique loading conditions. In bridge models, the connector region was identified as the critical area, where maximum stress values ranged from 175.82 to 238.52 MPa for MZ, 166.19 to 218.15 MPa for ZLS, and 152.56 to 203.72 MPa for RNS. In single-crown models, stress was concentrated on the internal surfaces and in the cervical region. Among the materials, MZ showed the highest stress values and RNS the lowest in most conditions, while ZLS exhibited intermediate values. The effect of cement type was limited. Conclusion: Stress distribution was primarily influenced by loading direction, support type, and material elastic properties. Control of oblique forces in implant-supported restorations and optimization of connector design in bridges are clinically important.