Over kanserli kadınların hemşirelik bakım gereksinimlerinin belirlenmesi ve adneksiyal kitle tanısı alan kadınlara uygulanan preoperatif eğitimin bakım sonuçlarına etkisi
Determination the nursing care needs of women with ovarian cancer and the effect of preoperative education on women with adnexal mass on care outcomes
  1. Tez No: 678385
  2. Yazar: BUSE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİYE METE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Amaç: Çalışma iki aşamalı olup iki amacı bulunmaktadır: Birinci aşamanın amacı; over kanseri tanısı ile serviste yatan kadınların hemşirelik bakım gereksinimlerinin belirlenmesidir. İkinci aşamanın amacı; adneksiyal kitle tanısı konulan kadınlara preoperatif dönemde verilen eğitimin bakım sonuçlarına etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı tipte olan ilk aşamada over kanseri tanısı ya da şüphesi ile hastaneye yatırılan 100 kadına Over Kanserli Hastaların Bakım Gereksinimlerini Belirleme Formu uygulanmıştır. İkinci aşama olan randomize kontrollü çalışmada 24 kadın girişim, 22 kadın kontrol grubuna dahil edilmiştir. Girişim grubuna cerrahiden iki gün öncesinden başlanarak cerrahi gününe kadar Gevşeme Odaklı Hemşirelik Programı uygulanmıştır. Her iki grubun preoperatif birinci gün sabah Sürekli Kaygı Ölçeği, preoperatif birinci ve ikinci gün sabah ve akşam ve postoperatif birinci gün akşam Durumluk Kaygı Ölçeği, VAS ağrı, spirometre hacmi, preoperatif birinci ve ikinci gün sabah Richards-Campbell Uyku Anketi değerlendirilmiştir. Girişim grubunun bilgi düzeyi preoperatif birinci ve ikinci gün sabah ve akşam değerlendirilirken, kontrol grubunun bilgi düzeyi preoperatif birinci gün sabah ve preoperatif ikinci gün akşam değerlendirilmiştir. Bulgular: Birinci aşamada hastane sürecinde kadınların en önemli ihtiyaçları uyku kalitesinin iyileştirilmesi, yorgunluğun azaltılması, yüz yüze bilgi edinilmesi, eş ve çocuklarıyla hastanede zaman geçirilmesi, kadınlık rolleri ve annelik konusundaki olumsuz algılarıyla baş etme olarak belirlenmiştir. İkinci aşamada uygulanan Gevşeme Odaklı Hemşirelik Programı'nın girişim grubundaki kadınların VAS ağrı puan ve Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamalarını zamana göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalttığı (p0.05) bulunmuştur. Sonuç: Over kanseri şüphesi/tanısı ile hastaneye yatırılan kadınların fizyolojik, benlik kavramı, karşılıklı bağımlılık ve rol fonksiyon alanlarında birçok bakım gereksinimleri bulunmaktadır. İkinci aşamada Gevşeme Odaklı Hemşirelik Programı'nın preoperatif dönemde kaygıyı azalttığı ve bilgi düzeyini yükselttiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Since the study has two stages, it has two purposes: The purpose of the first stage is to determine the nursing care needs of women hospitalized with the diagnosis of ovarian cancer. The purpose of the second stage is to examine the effects of preoperative education on care outcomes for women diagnosed with adnexal mass. Method: In the first stage, which is a descriptive type, a Form for Determining Care Needs of Patients with Ovarian Cancer was applied to 100 women hospitalized with the diagnosis or suspicion of ovarian cancer. In the second phase which is a randomized controlled trial, 24 female were included in the intervention group and 22 women were included in the control group. Relaxation Focused Nursing Program was applied to the intervention group, starting two days before the surgery and until the day of surgery. In both groups, the Trait Anxiety Scale in the morning on preoperative first day, the State Anxiety Scale, the VAS pain, spirometer volume in the morning and evening on preoperative first and second day and the evening on postoperative first day, and the Richards-Campbell Sleep Questionnaire in the morning on preopertive first and second day were evaluated. While the information level of the intervention group was evaluated in the morning and evening on preoperative first and second day, the information level of the control group was evaluated in the morning on preoperative first day and in the evening on preoperative second day. Results: In the first stage, the most important needs of women in the hospital process were determined as improving the quality of sleep, reducing fatigue, getting information face to face, spending time in the hospital with their spouses and children, coping with their negative perceptions about female roles and motherhood. The Relaxation-Focused Nursing Program practiced in the second stage significantly reduced the VAS pain and State Anxiety Scale mean scores of women in the intervention group compared to time (p 0.05). Conclusion: Women who are hospitalized with suspicion / diagnosis of ovarian cancer have many care needs in the areas of physiological, self-concept, interdependence and role function. In the second stage, it has been determined that the Relaxation Focused Nursing Program reduces anxiety and increases the information level in the preoperative period.