Üniversitelerde ses eğitimi veren öğretim elemanlarının teknoloji kullanımına yönelik görüşleri
Perspectives of sound education instructor's use of technology in universities
- Tez No: 678400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, üniversitelerde görev yapmakta olan bireysel ses eğitimi öğretim elemanlarının ders saatleri içerisinde müzik teknolojileri araç-gereçleri ve yazılımlarından ne derece faydalandıkları tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Verilerin toplanması için araştırmacılar tarafından oluşturulmuş 7 maddelik yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Katılımcılara yapılan görüşmeler ses kayıt cihazı ile kayıt altına alınmış ve yazılı ortama aktarılmıştır. Araştırma Türkiye' de bazı üniversitelerde görev yapmakta olan 40 ses eğitimi öğretim elemanından oluşmaktadır. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanarak bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda ses eğitimi öğretim elemanlarının teknolojik araç-gereç ve yazılım kullanımları tespit edilmiş ve örgün eğitimde müzik teknolojilerinin kullanımına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to determine to what extent individual voice education instructors working at universities benefit from music technology tools and software during class hours. In order to collect the data, a semi-structured interview form consisting of 7 items created by the researchers was applied. The interviews with the participants were recorded with a voice recorder and transferred to the written media. The research consists of 40 voice education instructors working in some universities in Turkey. Findings were obtained by applying content analysis to the obtained data. In line with the data obtained in this study, the technological tools and software usage of the voice education Instructors were determined and suggestions for the use of music technologies in formal education were presented.