Eş zamanlı uzaktan eğitim uygulamalarına yönelik öğretim üye ve elemanlarının görüşlerinin incelenmesi
Examination of the views of faculty members and staff on synchronous distance education applications
- Tez No: 739121
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KALELİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Covid-19 pandemi süreciyle birlikte uzaktan eğitimde kullanılan eş zamanlı uygulamaların önemi artmıştır. Eğitim kurumları ve öğreticiler için bu uygulamaların seçimi uzaktan eğitimin verimliliği açısından önemli bir durum haline gelmiştir. Türkiye'deki üniversitelerde bu süreçte birbirinden farklı eş zamanlı uygulamalar kullanılmıştır. Pandemide ve sonrasında uzaktan eğitimin artık hayatımızda önemli yeri olacağı yadsınamaz bir gerçektir. Bu sebeple kullanılan uygulamaların özelliklerinin uzaktan eğitimle uyumluluğu ve yeterliliğinin incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemeyi yaparken uygulamaları kullanan öğreticilerin deneyimlerini ve görüşlerini incelemek daha doğru sonuçlara ulaştıracaktır. Bu bağlamda bu çalışmanın amacı farklı yükseköğretim kurumlarında kullanılan eş zamanlı uzaktan eğitim uygulamalarının sınırlılıklarının ve üstünlüklerinin, ders veren öğretim üye ve elemanlarının görüşleri ile belirlenmesidir. Çalışma, Türkiye'de bulunan 50 üniversiteden Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimleri Bölümü Matematik Eğitim Ana Bilim Dalı ve Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda görev yapan 113 öğretim üye ve elemanı ile yürütülmüştür. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden tarama (survey) modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak 'Eş Zamanlı Uzaktan Eğitim Uygulamaları Hakkında Akademisyen Görüş Formu' geliştirilmiştir. Geliştirilen anket formunda liste halinde soruların yanı sıra açık uçlu sorulara da yer verilmiştir. Anket soruları Google Form aracılığıyla öğretim üye ve elemanlarına ulaştırılmıştır. Toplanan verilerin analizi için betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Veriler kod, kategori ve tema halinde düzenlenmiştir. Araştırma sonucunda öğretim üye ve elemanları tarafından en çok kullanılan uygulamaların Microsoft Teams, Zoom ve Big Blue Button olduğu görülmüştür. Katılımcıların çoğunluğu kullandıkları uygulamaların ses ve görüntü kalitesini, paylaşım özelliklerini yeterli düzeyde bulmuştur. Güvenirlik açısından çoğu katılımcı uygulamayı güvenilir bulurken dikkate alınabilecek bir kısım güvenirlik ile ilgili sorun yaşamamasına rağmen bu konuda şüphelerinin olduğunu belirtmiştir. Araştırmanın önemli bir sonucu önemli sayıda katılımcının uygulamayı alanlarıyla uyumlu bulmamasıdır. Ayrıca katılımcılar uygulamanın kullanım kolaylığı, teknik ve teknolojik konular, bağlantı ve erişim, güvenirlik gibi konularda uygulamaların avantajları olduğunu dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the Covid-19 pandemic process, the importance of synchronous applications used in distance education has increased. The selection of these practices for educational institutions and teachers has become an important situation in terms of the efficiency of distance education. Different synchronous applications have been used in this process in universities in Turkey. It is an undeniable fact that distance education has had an important place in our lives during and will have after the pandemic. For this reason, it is necessary to examine the features of the applications used in distance education in terms of compatibility and adequacy. While conducting this examination, examining the experiences and opinions of the teachers/educators who use the applications will lead more accurate results. In this context, the aim of this study is to determine the limitations and superiorities of synchronous distance education applications used in different higher education institutions with the opinions of the faculty members and staff. The study was conducted with 113 faculty members and staff working in the Department of Mathematics and Science Education and the Department of Mathematics Education from 50 universities in Turkey. The survey model, which is one of the descriptive research methods, was used in the research. As a data collection tool, 'Academician Opinion Form on Synchronous Distance Education Applications' was developed. In addition to the list of questions, open-ended questions were also included in the developed questionnaire. The survey questions were delivered to the faculty members and staff Google Form. Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the collected data. The data are organized into codes, themes and categories. As a result of the research, it was seen that the most common applications used by faculty members and staff were Microsoft Teams, Zoom and Big Blue Botton. The majority of the participants found that the audio and image quality and sharing characteristics of the applications they used were sufficient. In terms of reliability, while most participants found the application reliable, they stated that they had had doubts about it, although they did not have any problems with some reliability that could be taken into consideration. Another important result of the research is that a significant number of participants did not find the applications compatible with their fields. In addition, the participants stated that the applications have advantages in terms of ease of use, technical and technological issues, connection and access, and reliability.