Heterojen fotokatalitik degradasyon aromatik kirleticilerin sulu TiO2 suspansiyonlarında foto katalitik degradasyon kinetiğinin incelenmesi
  1. Tez No: 67842
  2. Yazar: NEVİM SAN (SERGEN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
XIV- ÖZET Bu çalışmada, degradasyon hızlarını birbirleri ile kıyaslayabilmek ve aralarındaki farklılığı moleküler özellikler cinsinden açıklayabilmek amacıyla, 15 değişik aromatik kirleticinin fotokatalitik degradasyon reaksiyonlarının kinetiği incelenmiştir. Bilindiği gibi atık sulardan ve su kaynaklarından organik kirleticilerin uzaklaştırılması konusu çok önemlidir. Son yıllarda, sonuçta zehirsiz ürünlere dönüştüklerinden bu maddelerin n-tipi bir yarı iletken olan titanyum dioksitin, TiO2 heterojen suspanstyonlarındaki fotokatalitik degradasyon reaksryonian büyük ilgi çekmektedir. TİO2 dalgaboyu %
Özet (Çeviri)
.XVI- ABSTRACT In this dissertation, the kinetics of the photocatafytic degradation reactions of 15 different aromatic pollutants have been investigated with the intent to compare the degradation rates and to express the differences in terms of the molecular properties. The elimination of organic pollutants from wastewater and groundwater is presently of great concern. In recent years, attention has been directed toward the photocataiytic degradation of these compounds in heterogeneous suspensions of TİO2, an n-type semiconductor, since the contaminants are converted into non-toxic materials. When TiQ. is irradiated with light of wavelength X £ 390 nm, electron and hole pairs, e-/h+ are produced, which are capable of initiating oxidation and reduction reactions on the surface of TiOz particles. In the experiments, TİO2 which is mainly in anatase form has been used as the photocatatyst The reactions have been carried out in an open-batch photoreactor. The reaction temperature is fixed at 21 ± 3 "C. The concentrations of the organic compounds have been measured spectrophotometrically. la the experimental part of the work, the effects of the catalyst loading, H2O5, the initial concentrations of the aromatic compounds and the added Cu+2 ion on the degradation rates have been determined. In the theoretical part of the work, quantum mechanical calculations using PM3 method have been carried out in order to determine the optimum geometries, the electronic energies, die electron and charge densities of die molecules. As a result; it has been found out that all die aromatic compounds, investigated in die experiments, have been degraded through pseudo-first order reactions. The addition of H2O2 has increased the reaction rates significantly depending upon its concentration; while the addition of Cu+2 ions has a detrimental effect on the degradation rates. Two different QSARs' expressing the logarithms of die rate constants in terms of the-xvn- Hammett coefficients, electron densities and octanol/water partition constants have been derived. Furthermore, die primary intermediates formed in the degradation reactions have been predicted theoretically based on the results of the quantum mechanical calculations. As a conclusion, a reaction mechanism for the degradation of the aromatic compounds consistent with the results obtained, have been proposed.