Arsa üretimine yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 67843
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ALKIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Ülkemiz halkının daha iyi koşullarda yaşaması için alt yapının oluşturulması gerekmektedir. Bu altyapının temeli imar planlarına uygun arsaların üretilmesinden geçer. Arsa üretimine yönelik olarak 1969 yılında 1164 sayılı yasa ile Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü kurulmuştur. Arsa Ofisi bugüne kadar çeşitli bölgelerde yapmış olduğu çalışmalarla arsa üretimine katkısı olan kurumlarımızdan biridir. Arsa üretimi için yapılan kamulaştırma işlemlerinde yaşanan sorunlara çözüm sağlamak üzere arsa üretimine yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarımı ve uygulamasının gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Arsa Ofisi faaliyetleri analiz edilmiş, sistem tasarımı yapılmış ve pilot bir bölgede uygulama gerçekleştirilmiştir. Bu tezde arsa üretimine yönelik faaliyetlerde coğrafi bilgi sistemi olanaklarının kullanılması böylece arsa ihtiyacının daha hızlı, kolay, ekonomik olarak sağlanması amaçlanmıştır. Çalışma kamulaştırmada yapılan işlemlerle sınırlandırılmıştır. Çalışma beş ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Birinci bölümde kentlerimizde artan nüfusun konut sorunu yanında sanayi, eğitim, turizm, sağlık ve kamu tesislerinin yapılabilmesi için planlı üretilmiş arsalara gereksinim olduğu belirtilmiş, arsa üretiminin gerekliliği üzerinde durulmuştur. Kamulaştırmanın taşınmaz edinilmesinde en son baş vurulacak bir yöntem olarak görülse de ülkemizde en önce uygulandığı saptanmıştır. Diğer kamu kurumlarının da faaliyetlerinde araziye gereksinim duyduklarında kamulaştırmayı kullandıkları açıklanmıştır. Kamulaştırma işlemlerinde coğrafi bilgi sistemi olanaklarından Yararlanmanın faydalan ve tezin amacı da bu bölümde açıklanmıştır. İkinci bölümde, coğrafi bilgi sistemleri ile ilgili tanımlar üzerinde durulmuştur. Coğrafi bilgi sistemlerinin bileşenleri açıklanmış, veri toplama yöntemleri aktarılmıştır. Coğrafi Bilgi Sisteminin gerçekleştirilmesinde izlenmesi gereken aşamalar açıklanmıştır. Sistem konfigürasyonları hakkında kısa bilgi verilmiştir. Arsa üretimine yönelik coğrafi bilgi sisteminin içereceği veriler kısaca tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde, Bölüm 2.3. 'de açıklanan sistem gerçekleştirme aşamaları izlenerek, arsa üretimine yönelik olarak oluşturulan sistem anlatılmıştır. Mevcut durumun belirlenmesinde ülkemizde arsa üretimi konusunda yetkili kurumlardan biri olan Arsa Ofisi'nin faaliyetleri incelenmiştir. Arsa Ofisi İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde yapılançalışmalar analiz edilmiş, ayrıntısıyla incelenmiştir ve mevcut durum tesbiti yapılmıştır. Mevcut durum tesbitinden sonra faaliyetlerdeki veriler, işlemler, ürünler, sorunlar, beklentiler ortaya çıkarılmış ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmaların sonucunda arsa üretimine yönelik coğrafi bilgi sistemi tasarlanmıştır. Mantıksal olarak yapılan işlem ve veri tasarımı çalışmada kullanılacak kişisel bilgisayar ve coğrafi bilgi sistemi yazılımı olan ARC/INFO göz önüne alınarak fiziksel tasarım yapılmıştır. Tasarlanan uygulama programlan ARC/INFO yazılımının SML makro dili ile programlanmıştır. Tasarım ve uygulama programlan bir pilot proje alanında test edilmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan tez çalışmasının beklentileri karşılayıp karşılamadığı değerlendirilmiş, sistemin gerçekleştirilmesi aşamalarında yaşanılan sorunlar aktarılmış, kullanılan donanım ve yazılımdan kaynaklanan sorunlar belirtilmiştir. Bu tezde oluşturulan bilgi sistemi ile klasik işlemler karşılaştırıldığında coğrafi bilgi sisteminin zaman, maliyet, personel tasarrufu, verim, açıklık, standart, kolaylık ve kişilerde manevi rahatlık getireceği belirtilmiştir. Beşinci bölümde, tez çalışmasından çıkan sonuçlar aktarılmıştır. Coğrafi bilgi sistemlerinin yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmaların desteklenmesi gerekliliği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For better life standards in public life in our country, there is a strong need for better utility management. The base of this infrastructure utility is to produce parcels according to public plans. In our country Parcel Office General Organisation has been founded in 1969 according to law numbered 1164 in purpose of lot production. This organisation is one of the constitutions which has significant positive effect on producing legal parcels. The aim of this study is to implement a system design and application for the solutions of the problems in the lot production activities with geographic information systems. To do that, the activities of the Land Office have been analysed, system design was performed and a pilot study was applied in a selected region. In this study, to provide faster, easier and more economic satisfaction of lot requirements, it is aimed to use the capabilities of geographic information systems (GIS) in lot production activities. This study has been limited with expropriation processes. There are five main chapters and appendixes in this study. In the first chapter, it is stated that the lot production is required when considering the problems came with raising population in the cities, like the places for housing, health care, industry, education, tourism and public buildings are needed, so to find the suitable land for all of them, we need to produce lots in a plan. Expropriation generally is a final method, if there is no other solution, but during this study exactly the opposite has been observed in our country. The documents shows that almost all governmental offices use expropriation methods in respect to public use. Here, the benefits of GIS during the expropriation process has been explained and the aim of the thesis has been determined. In the second chapter, information systems and GIS definitions were given. The components of GIS have been explained and data collection methods have been given. The phases of system implementation have been explained. In the third chapter, the lot production system which is generated by following the system implementation phases was described. When determining the existing status the activities of Land Office which is an authorised organisation in our country are discussed. The studies in Istanbul Regional Land Office were analysed and examined in detail. And the existing status, the data, process, products, problems, expectations in the IXactivities are evaluated. At the end of these studies, lot production geographic information system has been designed. The logical process and data design, PCs to be used in the study and the GIS software ARC/INFO were the criteria when doing the physical design. Designed application programs have been performed with ARC/INFO's macro language SML. Design and application programs have been tested in a pilot project. In fourth chapter, it has been observed that if the study can satisfy the expectations or not, the problems encountered during the implementation of the system were given and the problems based on hardware and software were discussed. When compared the classical systems and the geographic information systems, we implemented with this thesis; it is obviously seen that the geographic information system serves us benefits with time, cost, personnel, productivity and standards. It is more open and easy-to-use that brings a more convenient working environment to the persons working in this field. The fifth chapter includes the conclusions and remarks. It is necessary to support and develop geographic information systems.