Managing intangible cultural heritage in Turkey: Four cases originating in antiquity
Türkiye'de somut olmayan kültürel mirasın yönetimi: Antik Çağ kaynaklı dört vaka
  1. Tez No: 678433
  2. Yazar: SEREN MENDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOMINIQUE KASSAB TEZGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez, Türkiye'nin somut olmayan kültürel mirasıyla ilgilidir. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), somut olmayan kültürel mirası zaman içinde korumak ve desteklemek için çeşitli adımlar atmıştır. Son olarak, Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunmasına İlişkin 2003 tarihli Sözleşme sayesinde etkili stratejiler oluşmaya başladı. Sözleşme, aday gösterilecek ve sonra kabul edilecek unsurlar için Temsili ve Acil Koruma Listeleri olmak üzere iki liste içermektedir. Türkiye'den dört unsur Antik Çağ'da ortaya çıktıkları için vaka çalışması olarak seçilmiştir. Bunlardan üçü Temsili Liste'ye kayıtlıdır: İnce ekmek yapma ve paylaşma kültürü, Dede Korkut destanları, Mangala oyunu. Dördüncüsü, Kılıç Kalkan dansı da bu listeye kaydedilmek üzere bir öneri olarak sunulmuştur. Geçmişteki kökleri, eski metinler ve bazen de eserler kullanılarak incelenmiştir. Günümüzde somut olmayan kültürel mirasın korunması giderek büyüyen bir uluslararası endişe olduğundan, bu tez aynı zamanda yeni koruma önlemleri de önermektedir. Bu araştırmanın somut olmayan kültürel miras kavramına çeşitli bakış açıları sunması ve sonuçların yalnızca somut olmayan kültürel mirasın farklı bir perspektiften anlaşılmasına değil, aynı zamanda bu konuda daha ileri çalışmalara yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis concerns the intangible cultural heritage of Turkey. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) has taken various steps to safeguard and promote intangible cultural heritage over time. Recently, owing to the 2003 Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, effective strategies have started to occur. The Convention includes two lists, Representative and Urgent Safeguarding Lists, for elements to be nominated and then adopted. Four elements from Turkey have been chosen as case studies because they are originating in antiquity. Three of them are registered in the Representative List: Flatbread making and sharing culture, Dede Korkut epics, and the Mangala game. The fourth one, the Kılıç Kalkan dance, is presented as a suggestion to be also registered in that list. Their roots in the past are examined by using ancient texts and sometimes artifacts. Because nowadays safeguarding intangible cultural heritage is a growing international concern, this thesis also proposes new safeguarding activities. It is hoped that this research will offer various insights into the concept of intangible cultural heritage and that the results will contribute not only to the understanding of intangible cultural heritage from a different perspective but also to help further studies on this topic.