Towards a better understanding of morally responsible agency
Ahlaki sorumlu kurumun daha iyi anlaşılmasına
- Tez No: 678434
 - Danışmanlar: PROF. DR. BILL WRINGE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Felsefe, Philosophy
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde, P.F. Strawson'un iç-dış problemler ayrımını ahlaki sorumluluk uygulamaları fikirlerimizle savunuyorum. Sonra, süper kötü insanların sorunlarını bazı ciddi iç sorunlar olarak tanıtıyorum. Narsisizm ve köklü ırkçılık gibi Ahlaki Kişilik Bozuklukları dediğim şey, süper kötü olmanın bazı örnekleri olabilir. Sadece süper kötü olmanın, suçlanan kişiyi suçu anlaşılmaz hale getirebileceğini, üzüntü gibi tepkiler verebileceğini ve sorunun derin köklerini ve bazı etkili çözümlerini bulmaya engel teşkil edebileceğini savunuyorum. Bu sorunların ahlaki sorumluluk fikirlerimizde bazı önemli değişikliklere olan ihtiyacı kanıtladığı sonucuna vardım. Kişinin değer verme kalitesi (QV) ve tarihsel bir sorumluluk durumu olarak sunduğum şeye dayalı olarak yeni bir sorumluluk hesabı oluşturdum. Tarihsel koşulun bir Sorumluluk Zinciri aracılığıyla karşılandığını ileri sürüyorum: 1) Eylemlerimizden / seçimlerimizden, bunları yaparken QV'mize bağlı olduğu kadar sorumluyuz. 2) Önceki eylemlerimize / seçimlerimize bağlı olduğu kadar, herhangi bir zamanda QV'mizden sorumluyuz. Negatif gücü olarak Sorumluluk Zinciri, eylemlerimizin / seçimlerimizin itibarının ve itibarsızlığının, hayatımızın Sorumluluk Zincirinin ötesinde ve ötesine geçemeyeceğini göstermektedir. Sorumluluk Zinciri ayrıca süper kötü (ve süper iyi) insanların neden insan doğasının bazı doğal sonuçları olduğunu ve onlara nasıl tepki vermemiz gerektiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I defend P. F. Strawson's distinction of internal-external problems to our ideas of moral responsibility practices. Then, I introduce the problems of superbad people as some serious internal problems. What I call Moral Personality Disorders, like narcissism, and deep-seated racism can be some instances of being superbad. I argue that just being superbad may make blame unintelligible for the blamed person, may make reactions like sadness appropriate to him, and may make blame an obstacle to finding deep roots of his problem and some effective solutions for it. I conclude that these problems prove the need for some substantial modifications in our ideas of moral responsibility. I ground a new account of responsibility based on what I introduce as one's quality of valuing (QV) and a historical condition of responsibility. The historical condition, I argue, is met through a Responsibility Chain: 1) We are responsible for our actions/choices as much as they are up to our QV at the time of doing them. 2) We are responsible for our QV at any given time as much as it is up to our previous actions/choices. As its negative force, the Responsibility Chain shows that the credit and discredit of our actions/choices cannot go to a self over than, and beyond to, the Responsibility Chain of our lives. The Responsibility Chain also shows why superbad (and supergood) people are some natural results of human nature and how we should react to them.