Son dönem Türkiye'si örnekliğinde Ehl-i sünnet-Selefîlik etkileşimi
Recent period example of Turkey Ahl al-sunnah-Salafism interaction
- Tez No: 678439
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAHRAMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Din, Religion
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 219
Özet
Son dönem Türkiye'sinde birçok düşünür dini doğru anlama, yaşama ve anlatma çabasıyla yeni yorum ve görüşler ortaya koymaktadır. Bu durum Hz. Peygamber'in vefatından sonra her dönemde devam eden bir süreç olmuştur. Bu da Allah-u Teâla'nın her insanı farklı zekada yaratmasının doğal bir sonucudur. Dini doğru yaşama çabasıyla hareket eden insanlar kendilerine hitap eden görüşlerin etrafında toplanarak gruplar haline gelmişlerdir. Hz. Peygamber'in vefatından sonra cumhurun yolu olan Ehl-i sünnet ve'l-cemaat, içerisinde birçok farklı görüş ve yorumu barındırmaktadır. Bunlardan biri olan Selefîlik, Hz. Peygamber'in vefatından sonra sahâbe ve tâbiînin yolunu takip edenler için kullanılırken daha sonraki dönemlerde farklı anlamlarda kullanılmıştır. Özellikle geçmiş dönemlerden getirdiği dinî konulardaki muhafazakâr tutumu günümüzde yeniliklere karşı katı tutumculuk ve ötekileştirme olarak gözlemlenmiştir. Bu etki selefî olduğunu kabul edenlerin yanında Ehl-i sünnet olduğunu iddia eden düşünürler ve cemaatlerde de ortaya çıkmıştır. Ötekileştirmenin sonuçları bakımından birçok tehlikeyle karşı karşıya kalınmıştır. İslâm toplumunun birliği ve beraberliğinin zarar görmesi, dinin yaşanması konusunda yeni fikirler üretilememesi, Ehl-i sünnet düşünce geleneğinin daraltıcı bir çerçeveye hapsedilmesi gibi. Bu çalışmada öncelikle Ehl-i sünnet ve Selefîlik hakkında klasik kaynaklar ve güncel çalışmalardan yararlanılarak bilgi verilecek ardından selefî etkileşimin en önemli sonucu olan yeniliklere karşı katı tutumu ve ötekileştirici tavrı son dönem Türkiye'si örnekliğinde sosyal medya araçlarından incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Recently, many thinkers in Turkey religious understanding rightly and revealing new interpretations and opinions in an effort to live and explain. This situation has been a continuing process in every period after the death of the Prophet (pbuh). This is a natural resûlt of Allah Almighty's creation of every human being with a different intelligence. People who act in an effort to practice religion correctly have gathered around views that appeal to them and have become groups. Ahl al-sunnah wa'l-jamaah, which is the way of the People after the death of the Prophet (pbuh), contains many different opinions and interpretations. Salafism, one of them, was used for those who followed the path of companions and successor after the death of the Prophet, and in later periods it was used in different meanings. In particular, his conservative attitude towards religious issues, which he brought from the past, has been observed today as a strict attitude towards innovations and otherization. This effect has also appeared on thinkers and congregations who claim to be Ahl al-sunnah, as well as those who accept that they are Salafists. Many dangers have been encountered in terms of the consequences of marginalization. Such as the damage to the unity and solidarity of the Islamic society, the inability to produce new ideas about the life of the religion, and the confinement of the Ahl al-sunnah thought tradition in a narrowing frame. This study will initially be given Ahl al-sunnah and Salafism information by using classical sources and current studies. Furthermore, its strict and othering attitude towards innovations which are the most important result of Salafi interaction will be examined from social media tools in the example of recent Turkey.