Servikal doku örneklerinde polimeraz zincir reaksiyonu ve in situ hibridizasyon yöntemleri ile insan papillomavirüsünün belirlenmesi
  1. Tez No: 44805
  2. Yazar: A. İLTER GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYAZIT ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
VII. ÖZET Servikal kanser kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biridir. Elimizdeki bilgiler, insan papillomavirüsü'nün prekanseröz lezyonlar ve invaziv yassı hücreli karsinomlarla yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle invaziv kanser gelişiminde, yüksek risk grubu olarak adlandırılan HPV tipleriyle enfeksiyonun önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Cinsel ilişki üe bulaşması nedeniyle HPV, hem erkek hem kadın için genital prekanseröz lezyonlarm gelişmesi yönünden potansiyel bir risk faktörüdür. Son yıllarda HPV DNA'sı, özellikle servikal dokularda değişik hibridizasyon teknikleri ve PZR ile araştmlmaktadır. Dolayısıyla HPVnin hem normal popülasyonda, hem de riskli gruplarda belirlenmesi toplum sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu doktora tezinin amacı, Türkiyede de önemli bir sağlık sorunu olan servikal kanser vakalarının, en önemli etyolojik faktörü olarak görülen HPVhin, toplumumuzdaki sıklığını belirleyecek geniş kapsamlı bir çalışmanın temelini oluşturmaktır. Serviksten alınan 24 servikal firça materyali ve 23 biopsi örneğinin, PZR ve in situ hibridizasyon yöntemleri üe incelenmesi sonucunda, Türk toplumunda HPV sıklığının düşük olduğu belirlenmiştir. Aynca diğer ülkelerde yapılan çalışmalarda yüksek sıklıkta görülen HPV 18 tipi, her iki örnek grubunda da saptanmamıştır. Bölümümüzde halen devam eden daha kapsandı popülasyon çalışmaları sonucunda, doğal olarak ayrıntılı veriler elde edilecektir. Ancak bu çalışma, Türkiye'de hem aynı servikal örneklerde PZR ve in situ hibridizasyon yöntemlerinin uygulandığı, hem de vaka takibinin yapıldığı ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. 42
Özet (Çeviri)
VIII. SUMMARY Cervical cancer is one of the most common cancer types in women. Current data implicate that human papillomavirus is closely related with precancerous lesions and invasive squamous cell carcinomas. It is suggested that infection with high risk HPV types is very important in terms of the development of invasive cancer. Transmission of the virus by sexual contact, has a potential risk for the development of genital precancerous lesions in both sexes. In recent years, HPV DNA has been detected in cervical tissues by using different hybridization techniques and PCR Hence, the significance of detecting HPV in normal population as well as in risk groups is clear. The aim of this PhD thesis is to constitute a base for a large epidemiological study that will help in the determination of the incidence of HPV in our population since HPV is known as the most important etiological factor of cervical cancer cases in Turkey as well. Following evaluation of 24 cervical brash materials and 23 biopsy samples by PCR and in situ hybridization techniques, the incidence of HPV is found to be low in our study group. In addition, the type 18 which is frequently seen in the studies of other countries is negative in both sample groups. Naturally, more detailed data will be obtained at the end of the population studies which are being carried out in our department In this study, not only PCR and in situ hybridization techniques are performed on the cervical samples but case follow ups are done as well, that is to say it is the first study made in Turkey in this manner. 43