Yargıtay ve İstinaf (BAM) kararları ışığı altında yağma suçu ve benzer suçlarla karşılaştırılması
Comparison of looting crime and similar crimes in light of Supreme Court and Appeal (BAM) decisions
- Tez No: 678456
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Yağma, mal varlığına karşı işlenen suçlar içerisinde, cebir ve/veya tehdit kullanılarak herkes tarafından işlenmesiyle kişi hürriyetini ve yaşam hakkını ağır derecede ihlal eden bir suç türü olmakla, en ağır cezai yaptırımlara bağlanmıştır. Mal varlığı ve buna bağlı zilyetlik hakları gerek uluslararası hukuk gerekse ulusal mevzuatımızda anayasa ve kanunlarımızla koruma altına alınmıştır. Mal varlığına karşı işlenen suçlarda, özel hukuk alanında tazminat davasıyla zarar giderilirken, ceza hukuku anlamında da cezai yaptırımlarla mülkiyet hakkı koruma altına alınmıştır. Yağma suçu, hırsızlık suçundan cebir ve/veya tehdit uygulanmasıyla ayrılırken dolandırıcılık suçundan hile kullanılmamasıyla, şantaj suçundan kullanılan tehdit içerikli sözlerin mağdurun hayatı, vücut ve cinsel dokunulmazlığı ile mal varlığına zarar vermeye yönelik boyuta ulaşması ve ayrıca cebir unsurunun da kullanılmasıyla, irtikap suçundan ise herkes tarafından işlenilebilen bir suç olup kamu görevlisince özgü suç niteliğinde işlenmesine gerek olmayışıyla ayrılmaktadır. Yağma eyleminin ağır cezai yaptırımlarla karşılık bulmasının nedeni, insanların en kutsal yaşam hakkının ve beraberinde kişi hak ve özgürlüklerinin korunmasına yöneliktir. Bu nedenlerle, Yargıtay ve İstinaf kararları ile öğreti düşünceleri baz alınarak, en ince noktalarına kadar konuya ışık tutulmak suretiyle uygulamada konunun anlaşılır olmasına ve uygulama birliğine katkı sağlanmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Looting is a type of crime that severely violates the freedom and right to life of a person by committing crimes against their assets by anyone using algebra and/or threat, and has been linked to the most severe criminal sanctions. Assets and related property rights are protected by our Constitution and laws both in international law and in our national legislation. In cases of crimes against assets, damage is eliminated by a case for compensation in the field of private law, while in the sense of criminal law, the right to property is protected by criminal sanctions. Looting is a crime, algebra for grand larceny and/or threat to the implementation on the left if you used the trick for fraud, blackmail the life of the victim for the crime of malicious words that are used, with the body and sexual inviolability assets grow in size and also through the use of elements of algebra, with the crime of extortion is a crime that can be learned by anyone and on the nature of the crime made by a public official specific is distinguished by the lack of need to be processed. The reason for the act of looting being met with severe criminal sanctions is for the protection of the most sacred right of people to life and, with it, the rights and freedoms of people. For these reasons, based on the decisions of the Supreme Court and appeals and the ideas of teaching, it was tried to make the subject understood in practice and to contribute to the unity of practice by shedding light on the subject to the thinnest points.