İrtikap suçu bağlamında Yargıtay ve İstinaf (BAM) kararları ışığında hekimin sorumluluğu
Responsibility of the physician in light of the decisions of the Supreme Court and the Court of Appeal in the context of the extortion crime
- Tez No: 669407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
İrtikap, sadece kamu görevlisince işlenebilen özgü suçlardan olup, vatandaşın safiyane duygularla Devletinden eşit, tarafsız ve liyakate dayalı hizmet beklerken, kamu görevlisince, kanuni hakkını alabilmesi konusunda, kolayca kurtulamayacağı bir duruma sokularak, icbar ya da hileli hareketlerle kandırılarak ikna suretiyle, nihayetinde hatasından faydalanarak yarar sağlamak şeklinde işlenebilen bir suç türüdür. Rüşvet suçunda karşılıklı anlaşma, zimmet suçunda kamu malına karşı gerçekleştirilen eylemlerle kıyaslandığında, suçun işleniş şekli itibarıyla, vatandaşın millet olma bilinci ve Devlete olan sadakat ve güven duygusunu, işleniş şekli itibarıyla en ağır zedeleyen, kamu güvenirliğini en çok sarsan bir suç türü olduğu kuşkusuzdur. Vatandaşın, en kutsal yaşam hakkının korunmasını sağlamaya çalışırken, hekimler ve yardımcı sağlık personelince de işlenebilen irtikap suçuna maruz kalmasının da, irtikap suçunun kendi içinde en ağırı olduğu da açıktır. Bu nedenlerle, Yargıtay ve İstinaf kararları ile öğreti düşünceleri baz alınarak, kılcal damarlarına kadar konuya projektör tutulmak suretiyle uygulamada konunun anlaşılır olmasına katkı sunulmak istenilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extortion is a type of crime that can only be committed by a public official, while a citizen expects equal, impartial, and merit-based service from the state with pure emotions, a public official can get the citizen's legal right, by putting him in a situation that he cannot easily get rid of, by being deceived of compulsion or fraudulent actions, eventually taking advantage of his error. Compared to a mutual agreement in the crime of bribery, actions against public property in the crime of embezzlement, this is undoubtedly one of the types of crimes that most severely damage the citizen's consciousness of being a nation and the sense of loyalty and trust in the state in the way it is committed, most shaking the public credibility. The fact that the citizen is exposed to the crime of extortion, which can be committed by physicians and assistant health personnel while trying to protect the most sacred right to life, indicates that this crime is also the heaviest in itself. For these reasons, based on the decisions of the Supreme Court and the Court of Appeal with the ideas of teaching, it was desirable to contribute to the understanding of the subject in practice by keeping the projector on the subject up to the capillaries.