İstinaf kanun yolunda savcılık
Prosecutor's office on the way of law of appeal
- Tez No: 731723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
26/09/2004 tarihli 5235 sayılı Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri İle Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev Ve Yetkileri Hakkında Kanun (07/10/2004-25606 sayılı RG) ile istinaf kanun yolu, yeniden 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nda yer almıştır. 4/12/2004 tarihli 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (17/12/2004 -25673 sayılı RG) 272-285 maddeleri arasında istinaf kanun yolu hükümleri düzenlenmiştir. 20/07/2016 tarihinde faaliyete başlayan bu İstinaf kanun yolu ile, iki dereceli olan yargı sistemimiz üç dereceli yargı sistemine geçmiş ve ilk derece mahkemelerinin verdiği hüküm ve kararların hem maddi mesele hem de hukuki mesele yönünden incelenerek hukuk güvenliği ilkesi güçlendirilmiştir. Yüksek Lisans Tezimize konu ettiğimiz bu istinaf kanun yolunda Cumhuriyet Savcılığı Teşkilatı ile Cumhuriyet Savcısının süje olarak rolü açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde kısımlar halinde İstinaf kavramı, hukuki niteliği, çeşitleri, amacı ve sonuçları ile tarihsel gelişim ve leh ve aleyhindeki görüşler, istinaf kanun yoluna hâkim ilkeler ve diğer kanun yolları ile benzerlik ve farklılıkları irdelenmiş, AİHS, AİHM, yargıtay kararları ile savcılar için temel alınan Budapeşte İlkeleri, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri ve Avrupa Birliği kurumlarının görüşlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde yine kısımlar halinde teşkilat olarak savcılık tanım ve yapılanma çeşitleri, ilk derece ,istinaf ve Yargıtay Başsavcılık yapılanmalarında benzerlik ve farklılıklar, Cumhuriyet savcısının görev ve yetkileri ve soruşturma ve kovuşturmanın hazırlanmasına dair ilkeler tanımlanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise yargılama süjesi olarak istinaf savcılığı, mukayeseli hukuklarda istinaf savcılık yapılanmaları, Bölge Adliye Cumhuriyet başsavcılığı, vekillik, savcılık atama ve görev süreleri, hukuki ve cezai sorumlulukları, disiplin soruşturmaları, istinaf savcısının kovuşturma öncesi, yargılama aşamalarında ve sonrasında görev ve yetkileri, tebliğname sorunu, delil sunma yetkisi anlatılmaya çalışılmış, Yargıtay ve BAM ceza daireleri tarafından verilen kararlar ışığında, öğreti görüşleri ile sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
26/09/2004 dated and 5235 numbered Law For Establishment, Duty And Juristiction of Courts Of Original Juristiction With Regional Courts Of Justice (07/10/2004-25606syRG) and legal remedy for the Appeal has been accepted in our Judiciary Law. Provisions of legal remedy for the Appeal have been regulated between 272 -285th articles of 4/12/2004 dated and 5271 numbered Criminal Procedure Code(17/12/2004 -25673sy RG) for criminal procedure. With this legal remedy of the Appeal that has been activated on 20/07/2016, our two leveled judicial system has become three leveled and the principle of legal certainity has been empowered via evaluating the verdicts and decrees of the first instance courts both materially and legaly. We have tried to explain the role of Chief Prosecutor's Office and Republic Prosecutors as subjects in legal remedy for the Appeal which is the subject of our Postgraduate Thesis. In the first part; the Appeal as concept, it's legal features, it's varieties, it's purpose and results with it's historical development, positive and negative opinions about it, ruling principles for it and it's similiarities and differences with other legal remedies have been examined as separate parts; also the verdicts of AİHS(European Convention On Human Rights), AİHM (European Court Of Human Rights), Supreme Court, Budapest Principles which is the basis for Prosecutors with the opinions of International Human Right Organisations and institutions of European Union have been included. In the second part; again as separate parts, definiton and structuring of prosecution, prosecution as a sujbject, prosecution on comparative law systems, Regional Chief Prosecutor's Office, duty of Deputy Chief Prosecutor, assignment and duty terms of prosecution, their legal and penal obligations, Appeal prosecutor's duties of pre-prosecution and during prosecution, problem of letter of notification, Appeal's relation with normal and abnormal legal remedies have been tried to be presented in the light of the verdicts of the Supreme Court and BAM(Regional Courts Of Justice) with their teaching opinions.