Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bir grup hastada dissosiyatif yaşantılarin incelenmesi
Examination of dissociative experiences in a group of patients diagnosed with obsessive compulsive disorder
- Tez No: 678458
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ UĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, klinik örneklem grubu olarak OKB tanısı almış bir grup hastanın, obsesif kompulsif belirti düzeyleri ile dissosiyatif yaşantı düzeylerinin, sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması ve OKB tanısı almış hastalarda, obsesif kompulsif belirtiler ile dissosiyatif yaşantılar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, 15 Kasım 2020–15 Şubat 2021 tarihleri arasında, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri polikliniğine başvuran ve birincil tanısı DSM–V'e göre OKB olan, basit şeçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş 75 hasta ve sosyodemografik özellikler bakımından benzer 75 sağlıklı kontrol grubu ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sırasıyla, Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Padua Envanteri (PE) ve Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DYÖ) uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS Version 21.00 Windows paket programı ile değerlendirilmiştir. OKB tanılı hastaların, PE tüm alt ölçek ve toplam ölçek puanı ortalaması, sağlıklı bireylerin ölçek ortalama puanlarından anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.001). Aynı şekilde DYÖ tüm alt ölçek ve toplam ölçek puanı ortalaması, OKB tanılı hastalarda sağlıklı bireylere kıyasla anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p=0.001).
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the levels of obsessive–compulsive symptoms and dissociative experiences of a group of patients diagnosed with OCD with a healthy control group and examine the relation between the levels of obsessive–compulsive symptoms and dissociative experiences of a group of patients diagnosed with OCD. The study was conducted on 75 patients applying the psychiatric service of Adana Dr. Ekrem Tok Mental Health and Diseases Hospital and whose primary diagnosis was OCD according to DSM–V, selected by simple random sampling and the control group consists of 75 healthy people having the similar sociodemograpgic properties between 15th of November, 2021 and 15th of February, 2021. Sociodemographic and Clinical Data Form, Padua Inventory (PI) and Dissociative Experiences Scale (DES II) were applied to the participants. The data were evaluated via SPSS Version 21.00 Windows package program. It has been found out that the average scores of all PI subscale and total scale are higher for the patients diagnosed with OCD than the average scores of all PI subscale and total scale for healthy individuals (p=0.001). Similarly, the mean of all subscale and total scale scores of the DES II was found to be significantly higher in OCD patients compared to healthy individuals (p=0.001).