4-6 yaş çocuklarda öz-düzenleme becerileri
Self-regulation skills in 4-6 years old children
  1. Tez No: 678459
  2. Yazar: MELTEM NUR AKCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Öz-düzenleme, duyguların, düşüncelerin, dikkat ve performansa yönelik iç durumları veya tepkileri kontrol etme yeteneğidir (Ann-Bell ve Deater-Deckard, 2007). Bu çalışmanın amacı 4-6 yaş çocukların öz-düzenleme becerilerini incelemektir. İlişkisel tarama modelinde 2021 yılında yürütülen araştırmanın katılımcılarını gönüllük esasına dayanılarak 4-6 yaş arasında çocuğa sahip olan 194 anne oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”ve“4-6 Yaş Çocukları İçin Öz-Düzenleme Becerileri Ölçeği (Anne Formu)”aracılığıyla toplanmıştır. SPSS programı kullanılarak yapılan veri analizinde Independent T testi, One Way ANOVA ve post hoc test olarak Tukey testi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, çocukların okul öncesi eğitime devam etme durumu,“-mış gibi”oyunlar oynama sıklığı, ailenin gelir durumu, annenin yaşı, annenin öğrenim durumu, annenin çalışma durumu ve babanın öğrenim durumu değişkenlerine göre çocukların öz-düzenleme becerileri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığını göstermektedir. Araştırma sonucunda, anne görüşlerine dayanılarak çocukların öz-düzenleme becerilerinin alt boyutlarından olan, dikkat, çalışma belleği düzeylerinin yüksek seviyede olduğu, engelleyici kontrol-duygu seviyelerinin orta seviyenin üzerinde olduğu ve engelleyici kontrol-davranış alt boyutunun ise orta seviyede olduğu görülmüştür. Bulgular alan yazın doğrultusunda tartışılmış ve gelecekteki araştırmalara, uygulamalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Self-regulation is the ability to control emotions, thoughts, internal states or reactions to attention and performance (Ann-Bell and Deater-Deckard, 2007). The aim of this study is to examine the self-regulation skills of 4-6 year old children. The participants of the study, which was conducted in the relational screening model in 2021, consisted of 194 mothers who had children between the ages of 4 and 6 on a voluntary basis. The data of the study were collected through“Personal Information Form”and“Self-Regulation Skills Scale for 4-6 Years-Old Children (Mother Form)”. Independent T test, One Way ANOVA and Tukey test as post hoc test were used in data analysis using SPSS program. The findings of the study showed that there was a statistically significant difference between children's self-regulation skills according to the variables of attending preschool education, frequency of playing pretend games, family income, mother's age, mother's education level, mother's working status and father's education level shows that they differ. As a result of the research, it was seen that the children's self-regulation skills, which are sub-dimensions of attention and working memory, were at high levels, their inhibitory control-emotion levels were above the medium level, and the inhibitory control-behavior sub-dimension was at a medium level, based on the opinions of the mothers. The findings were discussed in line with the literature and suggestions for future research and applications were presented.