Endometrioma tanısı ile dienogest başlanan hastalarda dismenore, disparoni ve endometrioma boyutlarının incelenmesi
Investigation of dysmenorrhea, dyspareunia and endometrioma sizes in patients WHO receiving dienogest therapy with the diagnosis of endometrioma
- Tez No: 678508
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Endometriozis, kronik ve inflamatuar bir reaksiyona sebep olan endometriyum dışında endometriyal bir dokunun varlığı olarak tanımlanır. En sık over yerleşimli olup 'endometrioma' adını alır. Kronik pelvik ağrı, dismenore, disparoni, infertilite gibi sebeplerle karşımıza çıkarlar. Endometriozis kadınların sosyal yaşamında, mesleğinde, cinsel yaşamında önemli etkileri olan kronik bir hastalıktır. Endometriozis tedavisi hastaların semptomlarının şiddeti, fertilite isteği ve yan etkilerine göre medikal veya cerrahi olarak yapılabilmektedir. Cerrahinin komplikasyonlara neden olabilmesi ve rekürrens nedeni ile tekrarın gerekebilmesi, fertilite isteği olan hastalarda over rezervini azaltabilmesi gibi nedenler iyi bir medikal ajan ihtiyacını arttırmıştır. Bu çalışmamızda amacımız, selektif yeni nesil bir progestin olan dienogestin 2 mg/gün oral tedavisi ile endometrioma boyutlarındaki azalmaya etkisini göstermek ve VAS skorlama sistemi ile endometriozis ilişkili dismenore ve disparonideki azalmaya etkisini göstermektir. Materyal-Metod: Çalışmamıza 64 hasta dahil edildi. Transabdominal veya transvajinal ultrasonografi ile değerlendirilen hastalardan tek veya her iki overinde endometrioma tespit edilen veya malignite şüphesi jinekolojik onkoloji konsültasyonu ile dışlanan hastalar endometrioma tanısı alarak çalışmaya alındı. Demografik veriler arasında hastaların yaş, vücut kitle indeksi(VKİ), gravida parite sayıları, eşlik eden hayatlarının bir dönemindeki infertilite durumları, fertilite istemleri yer aldı. Hastalara başlangıç vizitinde jinekolojik muayene ile ultrasonografik değerlendirme yapıldı. Ultrasonografik olarak şüphede kalınan hastalara Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) yapıldı. Endometrioma en uzun çapı ve ona dik olan çapların ölçümü yapılıp ortalaması alındı. Kist boyutları milimetre (mm) cinsinden hesaplandı. Bilateral endometriomalarda da her iki endometrioma kist çapları ölçülüp ortalamaları alındı. Hastaların başvuru anlarında serum CA-125 değerlerine bakıldı, kaydedildi. Hastalara 2 mg/gün dienogest oral tedavi başlandı. Tedaviye kesintisiz 6 ay devam edildi. Tedavi başlangıcında, hastaların dismenore ve disparoni gibi semptomları sorgulandı ve semptomların şiddetinin ölçülmesinde Vizüel Analog Skala (VAS) skorlama sistemi kullanıldı. Hastaların şu ana kadar yaşadıkları en şiddetli ağrıya 10, ağrısız olma durumuna ise 0 puan vermeleri istendi. Bu skalada, endometriomaya bağlı yaşanılan ağrının kaç puan olduğu sorgulandı. Tedavinin 3. ve 6. aylarında hastalar tekrar değerlendirildi. Ultrasonografi ve jinekolojik muayeneleri yapıldı. VAS skorlaması ile ağrı puanları kaydedildi. Ultrasonografi ile endometrioma kist boyutları ölçüldü. Kist boyutlarındaki farklılıklar kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Objective: Endometriosis is defined as the presence of an endometrial tissue other than the endometrium, which causes a chronic and inflammatory reaction. It is most commonly located on the ovary and is called 'endometrioma'. They cause chronic pelvic pain, dysmenorrhea, dyspareunia, infertility. Endometriosis is a chronic disease that has important effects on women's social life, profession and sexual life. Endometriosis treatment can be done medically or surgically according to the severity of the symptoms, fertility desire and side effects of the treatments. The reasons such as the fact that surgery may cause complications and may require repetition due to recurrence, and that it may reduce ovarian reserve in patients with fertility desires have increased the need for a good medical agent. In this study, our aim is to show the effect of 2 mg/day oral treatment of dienogest, a selective new generation progestin, on the reduction in endometrioma size and to show its effect on the decrease in endometriosis-related dysmenorrhea and dyspareunia with the VAS scoring system. Material-Method: 64 patients were included in our study. Among the patients evaluated by transabdominal or transvaginal ultrasonography, patients with endometrioma detected in one or both ovaries or suspected of malignancy excluded by gynecological oncology consultation were included in the study with the diagnosis of endometrioma. Demographic data included patients' age, body mass index (BMI), gravida parity numbers, concomitant infertility status at some point in their life, and fertility claims. At the initial visit, the patients were evaluated by gynecological examination and ultrasonographic evaluation. Magnetic Resonance Imaging (MRI) was performed on patients who were suspected ultrasonographically. The longest diameter of the endometrioma and the diameters perpendicular to it were measured and the average was taken. Cyst dimensions were calculated in millimeters (mm). Cyst diameters of both endometriomas were measured and averaged inbilateral endometriomas. Serum CA-125 values of the patients at the time of admission were checked and recorded. The patients were started on 2 mg/day dienogest oral therapy. The treatment was continued for 6 months without interruption. At the beginning of the treatment, the symptoms of the patients such as dysmenorrhea and dyspareunia were questioned and the Visual Analogue Scale (VAS) scoring system was used to measure the severity of the symptoms. Patients were asked to rate 10 for the most severe pain they have ever experienced, and 0 for being pain-free. In this scale, it was questioned how many points the pain experienced due to endometrioma was. The patients were re-evaluated at the 3rd and 6th months of the treatment. Ultrasonography and gynecological examinations were performed. Pain scores were recorded with VAS scoring. Endometrioma cyst dimensions were measured by ultrasonography. Differences in cyst sizes were recorded.