Asendan aort ve aort kök anevrizmalarının total sirkulatuar arrest ile cerrahi tedavisinde hastaların preoperatif ve postoperatif nörolojik durumlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 678507
  2. Yazar: MEHMET İNANÇ YEŞİLKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Nöroloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Asendan aort ve aort kök anevrizma cerrahisi sonrası çeşitli komplikasyonlar görülebilmekle birlikte özellikle nörolojik komplikasyonlar önemli mortalite ve morbidite nedeni olmaktadır. Bu komplikasyonların zamanında tanınması ve erken müdahale edilmesi önem arz etmektedir. Bizim de bu çalışmada amacımız; kaba nörolojik muayene, mini-mental test, sözel bellek süreçleri testi, WMS görsel üretim testi ve peroperatif serebral NIRS monitorizasyonu yardımıyla asendan aort ve aort kök anevrizması nedeniyle açık distal anastomoz tekniği ve total sirkulatuar arrest kullanılarak opere edilecek hastalarda gelişebilecek nörolojik disfonksiyonların belirlenmesi, hastaların preoperatif -postoperatif nörolojik durumlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, hastanemizde asendan aort ve aort kök anevrizması nedeniyle total sirkulatuar arrest ve açık distal anastomoz tekniği kullanılarak opere edilecek hastalarda gelişebilecek nörolojik komplikasyonları belirlemeyi, hastaların preoperatifpostoperatif nörolojik durumlarını karşılaştırmayı amaçlayan prospektif ve gözlemsel bir çalışma olarak tasarlandı. Hastaların demografik verileri, intraoperatif verileri ve postoperatif takip verileri kayıt altına alındı. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalara operasyon öncesi ve operasyon sonrası 1. haftada Mini-mental test, Sözel bellek süreçleri testi ve WMS görsel üretim testi uygulandı. NIRS cihazı yardımıyla operasyon süresince serebral oksijen saturasyon değerleri kayıt altına alındı. Uygun yöntemler kullanılarak verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza %83.3'ü (n=30) erkek, %16.7'si (n=6) kadın olmak üzere toplam 36 hasta dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Many different complications can occur after ascending aortic and aortic root aneurysm surgery and these complications, especially neurological complications, can cause significant morbidites and mortality. Thus, early detection of these complications and early therapeutic interventions play a critical role. Our aim in this study is; to detect possible neurological complications in patients undergoing ascending aortic and aortic root aneurysm surgery with open distal anastomosis technique under deep hypothermic circulatory arrest (DHCA), with neurological examination, mini-mental test, verbal memory process test, WMS visual reproduction test and perioperative cerebral NIRS monitorization, and to compare the patients' preoperative and postoperative neurological statuses. Method: The study was designed as a prospective observational study aiming to detect neurological complications in patients undergoing ascending aortic and aortic root aneurysm surgery with open distal anastomosis technique under DHCA and to compare preoperative and postoperative neurological statuses of these patients. Demographical data, intraoperative and postoperative data of the patients were recorded. All of the patients were evaluated with mini-mental test, verbal memory process test and WMS visual reproduction test preoperatively and at postoperative first week. Cerebral oxygen saturations of the patients were monitored continuously with NIRS device during the operation. The recorded data were analyzed for statistical significance using SPSS. Results: A total of 36 patients were included in the study. %83.3 (n=30) were male and %16.7 (n=6) were female.