Dienogest tedavisinin endometriyozis ile ilişkili semptomları ve endometriyoma boyutu üzerine etkileri: Retrospektif analiz
Effects of dienogest treatment on endometriosis-related symptoms and endometrioma size: Retrospective analysis
  1. Tez No: 846579
  2. Yazar: NESİME DAMLA İPLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KUMBASAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2 mg/gün Dienogest tedavisinin üç, altı ve on ikinci ayında endometriyoma boyutu ve endometriyozise bağlı ağrı semptomları üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç-Yöntem: Bu retrospektif çalışma İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tek merkezde gerçekleştirildi. Çalışmaya 1 yıl önce endometrioma tanısı konularak günlük 2 mg Dienogest tedavisine başlanan 20-40 yaş arası kadınlar dahil edildi. Tedavinin üçüncü ve altıncı aylarında TVUS muayenesi ve ağrı skorlaması yapılmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Birinci yıl takibinde endometriyoma çapları ölçüldü ve Görsel Analog Skala ile ağrı skorlaması yapıldı. Endometriyoma boyutları ve ağrı skoru değişiklikleri tedavi öncesi ve tedavi sürecinin üçüncü, altıncı ve on ikinci aylarında değerlendirildi. Bulgular: Dienogest tedavisinin altıncı ve on ikinci aylarında endometriyoma ortalama boyutlarında tedavi öncesine göre sırası ile 6.5 mm (%15.9) ve 13.9 mm (%34.2) anlamlı azalma görüldü (sırası ile p= 0.025 ve p= 0.017). Tedavinin üç, altı ve on ikinci aylarında dismenore ve disparoni skorlarında tedavi öncesine göre anlamlı azalma kaydedildi [sırası ile 1.45 cm (%25.2) ve 0.90 cm; 2.61 cm (%45.4) ve 1.77 cm (%32); 3.54 cm (%61.6) ve 2.51 cm (%47.8); p < 0.000]. Tedaviye bağlı anormal uterin kanama sıklığı %27 idi. Sonuç: Bu çalışma bir yıl 2 mg/gün dienogest tedavisinin over endometriyoma boyutlarını küçülttüğünü ve ilişkili dismenore ve disparoni semptomlarını azalttığını göstermektedir. Tedaviye ilişkin en sık yan etki zamanla azalma eğiliminde olan uterin kanamadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of 2 mg/day Dienogest on endometrioma size and endometriosis-related pain symptoms at three, six and twelfth months. Materials and Methods: This retrospective study was conducted in a single center at Istanbul Health Sciences University Gaziosmanpaşa Training and Research Hospital. Women between the ages of 20 and 40, who were diagnosed with endometrioma one year ago and started Dienogest treatment at a daily dose of 2 mg, were included in the study. Patients who did not have TVUS examinations and pain scoring in the third and sixth months of treatment were excluded. At the first year follow-up, endometrioma diameters were measured and pain scorings were made with Visual Analog Scale. Endometrioma sizes and pain score changes were evaluated before treatment and at the third, sixth and twelfth months of the treatment. Results: In the sixth and twelfth months of dienogest treatment, there was a significant decrease in the average size of endometriomas by 6.5 mm (15.9%) and 13.9 mm (34.2%), respectively, compared to before treatment (p = 0.025 and p = 0.017, respectively). A significant decrease was noted in dysmenorrhea and dyspareunia scores in the third, sixth and twelfth months of treatment compared to before treatment [1.45 cm (25.2%) ve 0.90 cm; 2.61 cm (45.4%) ve 1.77 cm (32%); 3.54 cm (61.6%) ve 2.51 cm (47.8%), respectively; p < 0.000]. The frequency of treatment-related abnormal uterine bleeding was 27%. Conclusion: This study shows that treatment with 2 mg/day dienogest for one year reduces the size of ovarian endometriomas and reduces the associated symptoms of dysmenorrhea and dyspareunia. The most common side effect of treatment is uterine bleeding, which tends to decrease over time.