BT eşliğinde transtorasik akciğer biyopsilerinde koaksiyel sistem, değişik çaplarda iğne ve otolog pıhtı kullanımının tanı ve komplikasyonlara etkisi
The effect of the use of coaxial system, different diameters of needle and autologic cloth on diagnosis and complications in CT-assisted transtoracic lung biopies
  1. Tez No: 678516
  2. Yazar: BÜNYAMİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAKDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç; Retrospektif olarak dizayn edilen bu çalışmanın amacı transtorasik akciğer biyopsilerinde farklı çapta biyopsi iğnesi kullanılmasının, nonkoaksiyel sistem kullanımının, koaksiyel sistem kullanımının ve otolog kan pıhtısı ile yapılan parankim yamasının tanı ve komplikasyon oluşumuna etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem; 2015-2020 tarihleri arasında, BT kılavuzluğunda, plevra geçilerek transtorasik biyopsi yapılan 510 hastanın (340 erkek, 140 kadın, ortalama yaş 63,2) verileri değerlendirildi. Teknik uygulamaya ve kullanılan iğne çapına göre hasta grupları oluşturuldu. Hasta gruplarımız 17G koaksiyel iğne ve içerisinden geçebilen 18G tam otomatik biyopsi iğnesi ile plevranın sadece 18G tam otomatik biyopsi iğnesi ile geçildiği (101 lezyon), 17G koaksiyel iğne ve içerisinden geçebilen 18G tam otomatik biyopsi iğnesi ile plevranın koaksiyel sistem ile geçildiği (98 lezyon), 19 G koaksiyel iğne ve içerisinden geçebilen 20G tam otomatik biyopsi iğnesi ile plevranın koaksiyel sistem ile geçildiği (171 lezyon), 19G koaksiyel iğne ve içerisinden geçebilen 20G tam otomatik biyopsi iğnesi ile plevranın koaksiyel sistem ile geçildiği ve işlem sonrası otolog kan pıhtısının enjekte edildiği (91 lezyon) ve 17G koaksiyel iğne ve içerisinden geçebilen 18G tam otomatik biyopsi iğnesi ile plevranın koaksiyel sistem ile geçildiği ve işlem sonrası otolog kan pıhtısının enjekte edildiği (49 lezyon ) hastalardan oluşmaktadır. Bu gruplarda biyopsinin etkinliği, tercih edilen yöntemlerin tanı ve komplikasyonlara olan etkileri taranmıştır. Bulgular; Başlıca komplikasyonlar parenkimal trakt kontüzyonu (%57,8; 370 girişimin 170'i), pnömotoraks (%24; 510 girişimin 124'ü), tüp gerektiren pnömotoraks (%6,4; 510 girişimin 33'ü) ve hemoptizidir (%14; 510 girişimin 75'i). Girişimlerimizden sadece bir tanesinde hemotoraks gelişti. Hava embolisi ve ölüm meydana gelmedi. En yüksek pnömotoraks oranları otolog kan pıhtısı kullanmamayla (p value;0.004, OR;0.39, CI; 2.01 - 8.28), 18G nonkoaksiyel iğne kullanımı (p value;
Özet (Çeviri)
Objective; The aim of this retrospectively designed study is to reveal the effects of the use of biopsy needles of different diameters in transthoracic lung biopsies, the use of noncoaxial system, the use of coaxial system, and the parenchymal patch made with autologous blood clot on the diagnosis and complication formation. Materials and Method; The data of 510 patients (340 males, 140 females, mean age 63.2 years) who underwent CT-guided transthoracic biopsy between 2015 and 2020 were evaluated. Patient groups were formed according to the technical application and the needle diameter used. Our patient groups consist of patients with a 17G coaxial needle and 18G fully automatic biopsy needle that can pass through the pleura with only 18G fully automatic biopsy needle (101 lesions), with a 17G coaxial needle and an 18G fully automatic biopsy needle that can pass through, the pleura is passed through the coaxial system (98 lesions), with a 19 G coaxial needle and a 20G fully automatic biopsy needle that can pass through, the pleura is passed through the coaxial system (171 lesions), with a 19G coaxial needle and a 20G fully automatic biopsy needle that can pass through, the pleura is passed with a coaxial system and autologous blood clot is injected after the procedure (91 lesions) and 17G coaxial needle and an 18G fully automatic biopsy needle that can pass through, the pleura is passed with a coaxial system and autologous blood clot is injected after the procedure (49 lesions). Results; Major complications consisted of contusion of the parenchymal tract (%57,8; 170 of 370 procedures), pneumothorax (%24; 124 of 510 procedures), pneumothorax requiring tubing (%6,4; 33 of 510 procedures), and hemoptysis (%14; 75 of 51o procedures). Hemothorax developed in only one of our interventions. No air embolism or death occurred. The highest rates of pneumothorax were associated with not using autologous blood clots (p value;0.004, OR;0.39, CI; 2.01 - 8.28), use of 18G noncoaxial needle (p value;