Finansal yapı, büyüklük ve sektör arasındaki ilişki: Borsa İstanbul imalat sektörü üzerine bir araştırma
Relationship between financial structure, size, and sector: A study on borsa İstanbul manufacturing sector
- Tez No: 678530
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın amacı, kapsam içerisinde yer alan BIST İmalat sektöründe yer alan tüm işletmelerin finansal yapılarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu çerçevede firmaların finansal yapıları ile sektör ve büyüklük arasında ilişki olup olmadığı incelenmiştir. Teorik kısımda literatürde yer alan yerli ve yabancı kaynaklar üzerinden sermaye yapısı teorisi açıklanmıştır. Uygulama kısımda Borsa İstanbul (BIST) İmalat sektöründe yer alan ve https://www.kap.org.tr adresinden alınan veriler üzerinden kurulan hipotezlere; varyans analizi, kümeleme analizi ve çoklu ayrışım analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir; Anova Analizi sonuçlarına göre özvarlık/ toplam varlık oranları 2014-2019 yılları arasında sektör gruplarının hiçbirinde farklılık göstermemiştir (p>0.05). 2014-2019 döneminde şirketlerin finansal yapılarında yıllar itibariyle borç kullanımlarının arttığı görülmektedir. Bir nolu kaldıraç gurubu en düşük (negatif) özvarlık/toplam varlık ortalamasına sahip olduğu tespit edilirken altı nolu kaldıraç grubunun da en yüksek orana (%77,7) sahip olduğu tespit edilmiştir. Anova Analiz sonuçlarına göre; TV, 2016 ve 2018 yıllarında kaldıraç grupları açısından farklılık göstermiştir. Bu yıllarda büyüklük toplam varlığı etkilemiştir. TS ise 2016 yılı hariç 2014-2019 yılları arasında büyüklüğe göre farklılık göstermemiştir. Araştırmada ortalama toplam varlık ve ortalama toplam satış 2014-2019 yılları arasında büyüklük, ortalama toplam varlık ve ortalama toplam satışı etkilemiştir. Bu araştırmada 2015 ve 2016 yıllarının 1. fonksiyonları istatistiki açıdan anlamlı açıklama düzeylerine sahiptir. 2015 ve 2016 yıllarının 1. fonksiyonlarında gruplar istatistiki açıdan anlamlı düzeyde ayrışabilmektedir. 2015 yılının Wilk's lambda değeri 0.811, 2016 yılının Wilk's lambda değeri ise 0,758'dir. Birinci fonksiyonlara göre 2015 yılında ayrışmayı en fazla toplam satışlar (1,335), ardından toplam varlık (-1.121); 2016 yılında ise ayrışmayı en fazla ortalama toplam satışlar (1,188), ardından toplam varlık (-1,002) sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors that affect the financial structures of all enterprises in the BIST manufacturing sector in the scope. In this context, it was examined whether firms are associated with the financial structures and sector and magnitude. In the theoretical section, the theory of capital structure on domestic and foreign resources in the literature has been disclosed and results were transferred. In the application, the Borsa İstanbul (BIST) is located in the manufacturing sector and the hypotheses are established on the data received at https://www.kap.org.tr; Variance analysis, clustering analysis and multiple decomposition analysis were applied. Research findings can be summarized as follows; According to the results of ANOVA analysis, devotors / total asset rates have not differed in any of the sector groups between 2014-2019 (p> 0.05). In 2014-2019, it is seen that the use of debt in the financial structures of the companies. While the Leverage Guru has the lowest (negative) self-assets / total asset is found to have the highest rate (77,7%). According to ANOVA analysis results; The TA differs in terms of leverage groups in 2016 and 2018. In these years, the magnitude has affected the total existence. TA has not differed between the year 2014-2019, except for 2016. The average total asset and average total sales in the study affected the magnitude, average total asset and average total sales between 2014-2019. In this study, the 1st functions of 2015 and 2016 have statistically significant levels of explanation. In the 1st functions of 2015 and 2016, groups can be decomposed in a statistically significant decomposition. The Wilk's Lambda value of 2015 is 0.811, the Wilk's Lambda value of 2016 is 0.758. According to the first functions in 2015, the decomposition in 2015 is maximum sales (1,335), followed by the total entity (-1.121); In 2016, the most average total sales (1,188) of the decomposition (1,188) provided the total asset (-1,002).