Finansal kaynaklara erişim: Firmaların finansal kaynaklara erişimini etkileyen faktörler ve Türkiye'de firmalar üzerinde ampirik bir uygulama
Access to financial resources: The factors affecting access to financial resources and emprical evidence on firms in Turkey
  1. Tez No: 523988
  2. Yazar: FATMA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Firmalar için finansal kaynaklara erişim hayati bir önem taşımaktadır. Kurulma evresinden itibaren firma içinde gerçekleşen tüm ekonomik faaliyetler finansal kaynaklar aracılığıyla sağlanmaktadır. Finansal kaynaklara erişimi etkileyen birçok faktör vardır. Bu bağlamda çalışmada finansal kaynaklara erişimi etkileyen faktörler tespit edilerek, World Bank Business Enterprise Survey'in 2013 yılında Türkiye'deki 1344 firma ile yaptığı anket ve veriler alınarak firmaların finansal kaynaklara erişimde sorun yaşama düzeyi üzerinde firmalara özgü özelliklerden büyüklük, hukuki yapı, sektör, bölge, faaliyet yaşı ve mülkiyet yapısının etkisi araştırılmıştır. Finansal kaynaklara erişimde sorun yaşama düzeyi ile firmalara özgü özellikler arasındaki ilişki SPSS aracılığıyla parametrik olan testlerden olan tek yönlü varyans analizi, Welch ve Brown-Forsyth test istatistiği ve bağımsız örneklemler için olan t testi ile belirlenmiştir. Ayrıca çapraz tablodan da yararlanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre büyüklük, mülkiyet yapısı, sektör ve bölgenin finansal kaynaklara erişimde sorun yaşama düzeyi üzerinde etkisi olduğu ortaya çıkmaktadır. Büyük ölçekli, yerli mülkiyete sahip ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da faaliyette bulunan firmalar finansal kaynaklara erişimde daha fazla sorun yaşamaktadır. Ayrıca finansal kaynaklara erişimde sorun yaşamanın firmaların hukuki yapıları ve faaliyet yaşları arasında farklılık göstermediği de yer alan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Access to financial resources is vital importance for fırms. Since the establishment phase, all activities within the firms are provided through financial resources. There are a lot of factors affecting acess to financial resources. In this context, by determining the factors affecting access to financial resources in the study is used survey and data doing by the World Bank Business Enterprise Survey with 1344 firms. The effects of firm size, legal structure, sector, region, age of activity and ownership structure on the level of problem access to financial resources were investigated. The relationship between level of problem access to financial resources and firm-specific characteristics was determined by Welch and Brown-Forsyth test statistic and t test, the analysis of variance from parametric tests through SPSS. A cross table was also used. According to the results of the study, it is revealed that size, ownership structure, sector and region have an effect on the level of problem access to financial resources. Firms with large-scale, domestic ownership and operating in Eastern and Southeastern Anatolia have more problems access to financial resources. It is also a consequence of the fact that problems in accessing financial resources do not differ between the legal structures and the ages of the firms.