Halen üretimde olan bir çelik döküm fabrikasında rasyonalizasyon çalışması (proseslerin uyarlanması)
- Tez No: 67854
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ULVİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Çelik döküm parçalar kullanıldıkları endüstriyel alanlarda sahip oldukları önem sebebiyle üretimlerinde azami dikkat gerektiren parçalardır. Çalıştıkları ortamlarda çoğunlukla yüksek sıcaklık, basınç yada darbeye maruz kalmaları sebebiyle kendilerinden beklenen özellikleri mutlaka sağlamaları gerekmektedir. Oysa Türkiye'de üretilen çelik döküm parçalardan değişik konularda şikayetler gelebilmektedir. Bu şikayetlerin sebepleri ayrı bir tartışma konusu olmasına rağmen bir çoğunun kökeninde etkin bir planlama sistemiyle üretimden çok uzak oldukları gerçeği yatar. Bu şikayetlerin giderilebilmesi için, teknik anlamda alınması gerekli tedbirlerin yanı sıra tüm işlemlerin organize bir şekilde yürütülmesi ve aynı zamanda uyarlanmış proseslere göre oluşturulmuş iş akışlarına göre çalışılması da gerekmektedir. Bu noktada çelik döküm işleminin, sadece teknik esaslara dayanan bir işlem değil aynı zamanda çok yönlü bir endüstriyel üretim prosesi olduğu ortaya çıkmaktadır. Buda gösterir ki etkin bir üretimin gerçekleştirilebilmesi için, üretim birimlerinin daha en baştan birbirleriyle hem zaman hemde kapasite açısından uyum sağlayacak ekipmanlarla donatılması ve her parça türü için alınan siparişlere göre çok yönlü bir planlama yapılması gerekmektedir. Bu planlama, parçanın istenen şartlarda üretilebilmesi için yapılması gerekli tasarımları ve alınması gerekli tedbirleri içermenin dışında, kapasitenin doğru ve etkin kullanımı için gerekli proses planlamasınıda kapsamalıdır. Zira üretilen parçaların sadece kaliteli ve istenen özellikleri sağlar şekilde üretilmesi yönünde yapılacak çalışmalar kapasite kullanımı ve proses uyarlaması dikkate alınmadığı için hem çok daha fazla maliyetli hemde gereksiz bir takım zaman ve enerji kayıplarıyla üretilmelerine sebep olacaktır. Döküm işleminin enerji yoğun bir proses olduğu göz önünde bulundurulursa, bu bir işletme açısından asla tercih edilmemesi gereken bir planlama tarzı olmalıdır. Oysa aynı planlamanın gerekli proses uyarlamaları ve maliyet hesaplarıyla birlikte, üretim bölümlerinin senkronizasyonunuda kapsaması durumunda ortaya çıkacak sonuç optimum maliyet, optimum enerji kaybı ve maksimum güvenilirlik olacaktır. Dünya'ya entegre olmak isteyen ülkemiz için son derece gerekli olan bu sonucun elde edilebilmesi çok büyük bir öneme sahiptir. Yukarıda sayılan sebepler doğrultusunda bu çalışmada halen çalışmakta olan bir dökümhanenin tüm birimleri, bu birimlerin sahip oldukları ekipmanlar, bu ekipmanların kapasiteleri ve bir sonraki üretim kademesiyle olan uyumları, ekipmanların kullanılış metodları, işlem metodları incelenmekte ve görülen eksikliklerden bahsedilerek bu eksikliklerin giderilebilmesi için alınması uygun bulunan tedbirler yer almaktadır. Ayrıca proseslerin birbirleriyle uyum halinde çalışmasının önemi açısından yapılan hesaplamalarla oluşturulan grafiklerlede mevcut çalışma koşullarının önerilen şekillere uydurulmasıyla elde edilecek avantajlardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Steel casting pieces need maximum care on production due to their great importance on usage areas. Because they usually face with high temperature, high pressure or high tension due to impacts, they have to be compatible with the specifications expected from them. However there are some complaints from steel castings made in Turkey. Even though the reasons behind this is a totally different subject we can simply tell that the truth lies behind this is the production process in Turkey is quite far away from an effective planning. Along with the technical precautions to be taken, there is a big need to work according to synchronised process planning and work flow charts to eliminate these complaints. At this point, it becomes quite obvious that the steel casting process is not only a technical principles based production but also a very complicated and variable industrial production process. Thus, to be able to make an efficient production which provides full customer satisfaction there is a big need for all production units to be donated with such an equipment that will be completely synchronised from capacity and time point of view with all the other production units with the help of an effective preplanning. This preplanning must contain process synchronising methods to be able to use the time and capacity efficiently as well as technical precautions to be taken for the particular production process. Because taking only technical precautions will help achieving the targets and standards on production but will cost too much and won't be able to use the capacity properly in the loss of synchronisation activities. If casting process is considered as energy intense process then this must be the last thing that a company desires. It becomes clear that any type of preplanning, which contains process control functions in it, will result with optimum cost, optimum loss of energy and maximum reliability on cast pieces. To achieve this result has a great importance for our country, which is trying to integrate to the world. For all the reasons mentioned above, in this thesis a steel foundry with all of its units, equipment's that these units have, their synchronisation with the next production level, methods of equipment usage, and production methods are studied. There are also certain points which have some mistakes are explained along with the ideas to solve these problems and prevent these mistakes. Besides, to be able to show the importance of the synchronising processes there are some examples of preplanings along with calculations and graphs which any steel foundry will benefit from the advantages of preplaning the orders as far as synchronisation of orders are concerned.