1995-2010 yılları arasında enerji talebi ve alternatif enerji kaynaklarının irdelenmesi
- Tez No: 67853
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL KÜÇÜKKARMIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu tezde Türkiye'nin yakın gelecekte düşeceği kesin gözüyle bakılan enerji darboğazının sebep,sonuç ve çözümleri ile yurdumuzun mevcut enerji kaynaklarının durumu irdelenmiştir. İkinci bölümde yurdumuzun mevcut durumu gözler önüne serilmiştir. Üçüncü bölümde elektrik enerjisi durumumuz incelenmiştir. Dördüncü bölümde 1995-2010 yılları arasında oluşacak arz ve taleb durumu incelenmiştir. Beşinci bölümde mevcut enerji kaynakları durumu, maliyetleri ve Türkiye şartlarındaki uygunlukları incelenmiştir. Altıncı bölümde, gelecekte oluşacak talep durumu ve bunun karşılanması yolları incelenmiştir. Yedinci bölümde, sektörlerin enerji talebi Sekizinci bölümde, incelenilen süreçte elektrik enerjisi arz ve talebi incelenmiştir. Dokuzuncu bölümde, bu talebin mevcutla veya yapılacak santrallerle karşılanabilme durumu incelenmiştir. Enerji darboğazını aşmakta, gerekli finansman problemi onuncu bölümde incelenmiştir. Yapılacak tasarruflar onbirinci bölüm, özelleştirme tedbiıl^ onikinci bölüm ve çevreye etki onüçüncü bölümde incelenmiştir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this diploma thesis, has been instead that Turkey will fall in to become definite energy shortage's reasons, results and solutions in the near future and the condition of our country's existing energy resources. Our country's existing condition has been examined in the third part. Our country's electric energy condition has been examined in the third part. Supply and demand condition which will become in between 1995 -2010 years has been examined in the fourth part The conditions,costs and appropriations in Turkey situation of existing energy resourses has been examined in fifth and sixth part. The demand of energy,of sectors has been examined in seventh part, Supply and demand of electric energy in between 1995-2010 years have been examined in eigth part. It has been discussed that the capacity of existing power hauses for this demand or building new power housses in nineth part. The problem of financing that is needed to pass the energy shortage,has been examined in tenth part. The saving plan has been examined in eleventh,the measurements of privatizing has been examined in twelfth and the effects to the envairoment has been examined in thirteenth part. I thanked to, Prof.Ertuğrul Küçükkaramıklı who expend efford in this thesis ; Prof Nejat Aybers.Prof.Dr. Bahri Şahin,Yrd.Doç.Dr. Recep Öztürk, Doç.Dr.Şükrü Bekdemir whose notes that I profit from; Deputy of Gaziantep Mustafa Taşar, Deputy of Istanbul A. Talip Özdemir, Deputy of Istanbul Hüsnü Dogan who helped to find statistic datum, I thanked to may research officials friends of automotive and hydromechanical department because of their spiritually supports. I have special thank to my valuable teacher Prof.Dr.Raif Durak for his helps. MAHMUT ÇELİK 1997 ISTANBUL