Millerin sürtünme kaynağı ile birleştirilmesinde uçformu-kaynak parametresi ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 67856
  2. Yazar: M.LEVENT ZİYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Sürtünme kaynağı elektriksel enerji veya diğer enerji kaynaklarından yararlanmaksızın,çalışma parçalarının ara yüzeylerinde mekanik olarak oluşturulan sürtünme yoluyla üretilen mekanik enerjinin ısıl enerjiye dönüştürülmesiyle elde edilen ısısından, yararlanılarak yapılan bir katı hal tekniğidir. Sürtünme kaynağının kaynak kabiliyeti olarak bir çok demirli ve demir dışı metalin kaynağından söz edebiliriz.Birleştirilecek iki milin, farklı ısıl ve mekanik özelliklere sahip olmaları durumunda, sürtünme kaynağı haricindeki yöntemlerin genelde; kaynak bölgesinin istenen uniform olmayan yapı göstermesi ve simetrik olmayan bir şekil değiştirmenin oluşması nedeniyle tercih edilmediği görülmüştür. Oysa ki sürtünme kaynağında, millerin uç formlarında yapılacak konstrüktif değişiklikler sayesinde ve kaynak parametrelerinin bunlara bağlı olarak ayarlanmasıyla, farklı ısıl ve mekanik özellik gösteren millerin kaynağında simetrik olmayan oluşumların önüne geçerek, ideal kaynak mukavemetine ulaşabiliriz.Bu bağlamda, sürtünme yasalarını ve kaynak parametrelerini açıklayan literatür çalışmalarından sonra, uygun mil uç formu ve parametre ilişkisini tespit edebilmek amacıyla tez bünyesinde modelsel bir çalışma yapılmıştır.Modelsel çalışma itibariyle, farklı erime noktalarında ve farklı ısıl iletkenlikte,C45 karbon çeliği ve Xl2CrNil88 paslanmaz çeliklerinden yapıldığı düşünülen, 9 ayrı uç formunda model tasarlanmıştır. 9 ayrı uç formundaki modellerin eşit sürtünme zamanında, ve n=1400 d/dak, n=800d/dak'lik devir sayılarında, ideal sürtünme için gerekli olan enerji miktarları ve ısıl değerleri hesaplanmıştır. Ayrıca, her iki farklı özellikteki mil malzemesine ait eş değer mil çaplan hesaplanarak, bu değerlere karşı gelen, sürtünme için verilmesi gerekli ısı miktarı ve enerji değerleri çıkartılmıştır.Hesaplanan bu değerler ışığında, uygun mil uç formundaki modeller belirlenerek, simetrrk bir kaynak bağı oluşumu için bu modellerin bazdan tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Faction welding is a solid - state process in which the heat for welding is produced by direct conversion of mechanical energy to thermal energy at the interface of the work pieces without the application of electrical energy or heat from other sources to the workpieces.As process capabilities of friction welding, wecan say that many ferrous and non-ferrous alloys can be friction welded. Friction welding also can be used to join two bars made by metals of widely differing thermal and mechanical properties. Often combinations that can be friction welded cannot be joined by other welding processes because of dissimilar connection forms and the formation of brittle phases that would make such joints unserciveable.But,the submelting temperatures and short weld times of friction welding allow many combinations of work metals to be joined.However,by constructing the joining surfaces of shafts and adjusting the weld parameters,we are able to weld the bars made by metals of widely differing thermal and mechanical propertıes.Hence,ın order to find proper joint surfaces of shafts, we' ve designed 9 shaft models in different cross section.The materials of the shafts are assumed to be made by C45-carbon steel and Xl2CrNil88 - stainless steel, metals of widely differing thermal and mechanical proerties.In modelling working, We've calculated the value of friction and heating energy for two different rotational speed, nl=1400 ı/sn, and n2= 800 ı/sn. And also, we've calculated the radius of shafts in balanced with the values of heat and friction energy.Using those calculated values, we are able to design proper shafts models in order to help balance the forging between the two materials of significantly different strengths at welding temperatures.