Termal enerji depolama sistemleri için kompozit malzeme üretimi
Composite material production for thermal energy storage systems
  1. Tez No: 678555
  2. Yazar: BENGİSU YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORHAN, DOÇ. DR. BEHİYE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Metalurji Mühendisliği, Energy, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez kapsamında, özellikle bina tipi meskenler için, termal ısı depolama sistemlerinde kullanılmak üzere nanoyapılı kompozit malzemeler üretilmiştir. Bu amaç doğrultusunda taban malzemesi olarak, iki aşamalı anodizasyon yöntemiyle hazırlanan anodize alüminyum plakalar kullanılmıştır. Nano-boyutta gözenek içeren anodize edilmiş yüzeylere, kompozit malzemenin ısı depolama özelliğini iyileştirmek amacıyla vakum altında termal ısı depolama kapasitesi yüksek tuz emdirilmiştir. Üretilen kompozit malzemeler, FESEM, DSC ve Loadcell ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nanostructured composite materials were produced for use in thermochemical storage systems. For this purpose, anodized aluminum templates prepared by two-stage anodization method were used as base material. Anodized surfaces with nanosized pores were impregnated with a high thermal storage capacity salts under vacuum to improve the heat storage capability of the composite materials. The composite materials were characterized by FESEM, DSC and Loadcell analysis.