Termal sağlık turizmi işletmelerinde personel güçlendirme ve bireysel inovatif davranış ilişkisi üzerine bir araştırma: Denizli termal turizm işletmeleri örneği
A research on the relationship of empowerment and innovative behaviour in the thermal health tourism enterprises: A case of Denizli thermal tourism enterprises
  1. Tez No: 678554
  2. Yazar: GÜLTER BETÜL ATABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE İRMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, işletmelerin küresel pazarda rekabet edilebilirliklerini arttırmak için yenilikçi metotlar uygulayarak, ürün, hizmet ve süreç inovasyonunun sürdürülebilir kılınması ve özellikle hizmet sektöründe çıktının soyut olduğu ve doğrudan insan ile ilişkide olunan hizmet alanında, çalışanların güçlendirilmesi ile dayanıklı işletmelerin elde edileceği öngörüsüyle hazırlanmıştır. Denizli termal turizm konaklama işletmelerinde personel güçlendirmenin çalışanın inovatif davranışına etki edip etmediği, demografik özelliklerin personel güçlendirme ve çalışanın inovatif davranışı ile anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığı temel araştırma soruları olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda personel güçlendirmenin çalışanın inovatif davranışını olumlu yönde etkilediği ortaya konmuştur. Öncelikle literatür taraması yapılmış, araştırma bulguları, tartışma ve sonuç ile çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the foresight of making product, service and process innovation sustainable by applying innovative methods to increase the competitiveness of enterprises in the global market. Especially in the service sector where the output is intangible, resilient enterprises will be obtained by empowering the employees in this area, which is directly in contact with people. Within the scope of the research, the main questions were determined as whether empowerment affects the innovative behaviour of the employee in Denizli thermal tourism accomodation enterprises, and whether demographic characteristics differ significantly with empowerment and the innovative behaviour of the employee. As a result of the research, it has been revealed that empowerment affects the innovative behaviour of the employee positively. Primarily a literature review was made and the study was completed with research findings, discussion and conclusion.