Sarcopoterium spinosum L. spach bitkisinin kimyasal yapısının incelenmesi
Sarcopoterium spinosum is examined chemical constituent
  1. Tez No: 67857
  2. Yazar: AYBEN BETÜL AYCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA UZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada Sarcopoterium spinosum (L.) Spach. bitkisinin toprak üstü kısımları, kökleri ve özellikle meyvaları hidrokarbon, steroid ve flavonoid bileşikleri açısından incelenmiştir. Sarcopoterium spinosum bitkisi Temmuz 1995 'de Çanakkale bölgesinden toplanmıştır. Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmosotik Botanik Anabilim Dalı öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan TUZLACI tarafından teşhis edilen bitki aynı üniversitenin Herbaryumunda MARE 4734 numarası ile kayıtlıdır. Kurutulmuş bitkinin kökleri, dallan ve meyvaları ayrı ayrı öğütülerek, sokslet cihazında hekzan, kloroform, etanol ve su ile ekstre edildi. Düşük basınçta koyu şurup kıvamına kadar yoğunlaştırılan ekstreler, ince tabaka kromatografisinde incelendi. Benzer olan ekstreler birleştirilerek silikajel kolonda fraksiyonlandırıldı. Kök, dal ve meyvaların hekzan ekstrelerinin fraksiyonlarından BHı bileşiği elde edildi. Bitkinin meyvalarının kloroform ekstresinden MKi ve MK2 bileşikleri elde edildi. BHı, MKı ve MK2 bileşiklerinin İTK incelemesinden ve UV, İR spektrumlarından yararlanılarak, BHı ve MKı bileşiklerinin aynı yapıda olduğu ve BHı (MKı) üe MK2 bileşiklerinin de hidrokarbon yapısında olduğu bulunmuştur.Bitkinin kök ve meyvalarının alkol ekstresinin fraksiyonlarından EEı, BFı ve BF2 bileşikleri elde edildi. BFı, BF2 ve terpenoidal EEj bileşiklerinin yapılan kromatografîk ve spektroskopik yöntemler kullanılarak yorumlandı. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sarcopoterium spinosum is examined with respect to its chemical constituents of hydrocarbon, steroidal and flavonoidal nature. The plant samples were collected in July 1995, in Çanakkale region and identified by Prof. Dr. Ertan TUZLACI of Marmara University. The plant is registered in Marmara University Herbarium with identification no. MARE 4734. Air-dried plant roots, stems and fruits were ground separately, and extracted with hexane, chloroform, ethanol and water in the Soxhlet Apparatus. The extracts were concentrated under vacuum, inspected with TLC and similar extracts were combined before fractionating in silicagel columns. Hexane extracts yielded compound BHi, chloroform extracts of the fruits yielded compounds MKi and MK2. TLC, UV and IR spectra of BHİ5 MKi and MK2 proved compounds BHi and MKi to be identical, and also, both compounds BHi (MKi) and MK2 to be hydrocarbons. Ethanol extracts of the fruits and roots gave compounds EEı, BFi and BF2. The structures of compounds BFi, BF2 and terpenoidal EEı were interpreted using spectral and chromatographic methods. xn