Dış cephe tuğlalarının bileşimindeki suda çözünebilen tuzların zararlarının önlenmesi
- Tez No: 67859
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Bu çalışmada, dış cephe tuğlaları üzerinde çeşitli nedenlerle oluşan çiçeklenmeler incelenmiş olup özellikle beyaz tuğlalarda görülen san renkli lekelerin nedeni araştırılarak bu lekelerin giderilmesine çalışılmıştır. Dış cephe tuğlalarındaki üretim sonrası görülen lekelenmelerin kalite üzerindeki etkisi önemlidir. Bu lekeler çoğunlukla tuğla hammeddesi olan kilden kaynaklanmaktadır. Bununla beraber sudan, kullanılan yakıttan, harçtan ya da dış etkilerden meydana gelen çiçeklenmelere de pek çok yerde rastlanmaktadır. Denemelerde dış cephe tuğlaları üzerinde oluşan ve sorun teşkil eden sarımtrak lekeler ele alınarak incelenmiştir. Bu sarı lekelerin hammaddede % 0,1079 oranında bulunan V2O5 'den ileri geldiği ve bunun yanında ortamdaki fazla miktarda bulunan TKVnin de belli bir yüzdenin üzerinde V-zCVin yaptığı renklenmeyi etkilediği görülmüştür. V2O5 sorunsuz numunelerde % 0,0599 civarında olup TİO2 ise % 1,248 bulunmuştur. Sorunlu örneklerde V2O5 oranı arttırıldığında san lekelerin arttığı ve tuğlalarda çatlamaların oluştuğu görülmüştür. Dış cephe tuğlalarında görülen san lekelenmelerin V205'den kaynaklandığı ve ortamdaki TiO2nin de bu lekeler üzerinde etkili olduğu anlaşılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, efflorescence effect on the masonry bricks was examined and the reason especially for the yellow stains, of occurring on white bricks was investigated analitically and removal of these stains was studied. The stains seen on the surface of masonry bricks, after production are important from the quality point of view. Usually, these stains come from clay, the raw material of bricks. However, water, fuel, mortar itself and some external effects, may well be the reasons for efflorescence widely occurring. In the experiments, yellowish stains seen on the masonry bricks and considered as problem, were analysed. There was observed that, these yellow stains resulted from V2O5 content being 0,1079 % in raw material; in addition, if TİO2 is over a certain percent in the medium, the extra TİO2 can effect the V2O5 colouring. In the proper samples, V2O5 and TİO2 content was found to be 0,0599 % and 1,248 % respectively. At the improper samples, when the content of V2O5 was increased, more yellow stains and brick cracking were observed. It can be concluded that, the stains seen on the masonry bricks are the results of increased V2O5 content, and that the TİO2 in the medium has a considerable effect on the appearance of these stains. xn