Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi akademik Türkçe kitap setlerinin dinleme ve yazma etkinlikleri açısından incelenmesi
Examination of Erciyes University and Istanbul University academic Turkish book sets in terms of listening and writing activities
- Tez No: 678595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Akademik dil, günlük dilden farklı olarak belli bir alana ait terimleri içeren ve her ne kadar günlük dildeki kelimeler kullanılsa da kendine özgü daha karmaşık bir yapıdır. Son yıllarda uluslararası öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim almaya başlaması ile birlikte uluslararası öğrencilerin de akademik dili öğrenmelerinin önemi artmıştır. Akademik dinleme de bu süreçte öğrencilerin en çok kullandığı becerilerden biri olmuştur. Dinleme etkinliklerinin doğru dil öğrenme stratejileriyle hazırlanması, öğrencilerin dinleme becerilerinin gelişmesini sağlar. Yabancı dil öğretiminde akademik başarı için iyi bir yazma becerisine sahip olmak, gerek öğrenci gerekse araştırmacılar tarafından kabul edilen bir gerçektir. Yazma etkinliklerinin doğru yazma yaklaşım ve yöntemleriyle hazırlanması, öğrencilerin yazma becerilerinin gelişmesini sağlar.Akademik Türkçe derslerinde kullanılan en önemli materyallar arasında ders kitapları gelmektedir. Bu nedenle akademik Türkçe ders kitaplarının amaca uygun ve nitelikli olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra akademik Türkçe ders kitaplarında dinleme etkinliklerinin dil öğrenme stratejilerine, yazma etkinliklerinin ise yazma yaklaşım ve yöntemlerine uygun hazırlanması çok önemlidir. Bugüne kadar akademik Türkçe ile ilgili yapılan çalışmalarda akademik Türkçe ders kitaplarındaki dinleme etkinlikleri dil öğrenme stratejilerine, yazma etkinlikleri ise yazma yaklaşım ve yöntemlerine göre incelenmemiştir. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi akademik Türkçe kitaplarının dinleme etkinlikleri Oxford'un (1990) dil öğrenme stratejilerine, yazma etkinlikleri ise yazma yaklaşım ve yöntemlerine göre incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırmanın bu aşamasında kontrol listeleri oluşturulmuş, dinleme ve yazma etkinlikleri bu kontrol listelerine göre incelenerek bulgulara ulaşılmıştır. Araştırma sonucuna göre Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi akademik Türkçe kitaplarındaki dinleme etkinliklerinde bellek, bilişsel, üst bilişsel, duyuşsal, sosyal ve telafi stratejilerine yer verildiği tespit edilmiştir. Araştırma sonucuna göre Erciyes Üniversitesi akademik Türkçe kitaplarındaki yazma etkinliklerinde biçimsel, işlevsel, yaratıcı yazma, okur odaklı ve içerik odaklı yaklaşımlara; İstanbul Üniversitesi akademik Türkçe kitaplarındaki yazma etkinliklerinde ise biçimsel, işlevsel, okur odaklı yaklaşımlara yer verildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Academic language, unlike everyday language, is a more complex structure that includes terms belonging to a certain field and although words in daily language are used. In recent years, with international students starting to study in different countries, the importance of international students learning the academic language has increased. Academic listening has also been one of the skills most used by students in this process. The preparation of listening activities with the right language learning strategies enables students to develop their listening skills. Having good writing skills for academic success in foreign language teaching is a reality accepted by both students and researchers. Preparing writing activities with correct writing approaches and methods enables students to develop their writing skills. Textbooks are among the most important materials used in academic Turkish lessons. For this reason, academic Turkish textbooks should be appropriate and qualified. In addition, it is very important to prepare listening activities in accordance with language learning strategies and writing activities in accordance with writing approaches and methods in academic Turkish textbooks. In studies on academic Turkish, listening activities in academic Turkish textbooks have not been examined according to language learning strategies, and writing activities have not been examined according to writing approaches and methods.