5-6 yaş grubu çocukların okula hazırlık becerileri ile sosyal yetkinlik ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between socialcompetence, emotion regulation skills and schoolreadiness in 5-6 years old children
  1. Tez No: 678603
  2. Yazar: ŞEYDA SEZGİN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma, okul öncesi eğitime devam eden çocukların sosyal yetkinlik ve duygu düzenleme becerilerinin okula hazırlık becerileri ile ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde, Bolu il merkezindeki bağımsız anaokulları ve ilköğretime bağlı anasınıfları arasından 5-6 yaş arası 88 kız, 95 erkek çocuk olmak üzere 183 çocuğa ulaşılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği”,“Duygu Düzenleme Ölçeği”, ve“Sosyal Yetkinlik ve Davranış Değerlendirme-30 Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 programından yararlanılmıştır. Öncelikle puanların normal dağılım gösterip göstermediği Shapiro-Wilk testi ile incelenmiş ve puanların normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Bu yüzden alt problemlerin analizinde non-parametrik testler olan Mann Whitney U, Kruskal Wallis H testleri ve Spearman's Rho korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan bulgular ışığında, çocukların yaşlarının, anne-baba öğrenim durumu ve ailenin gelir durumunun hazırbulunuşluğu etkileyen değişkenler olmadıkları belirlenmiştir. Ancak kız çocuklarının hazırbulunuşluğunun erkek çocuklarına göre daha yüksek düzeyde olduğu anlaşılmıştır. Sosyal yetkinlik açısından bakıldığında, çocukların yaşları ve babalarının eğitim durumları etkili değilken, çocukların cinsiyetleri, anne eğitim durumu ve ailenin gelir durumu etkili değişkenler olarak tespit edilmiştir. Duygu düzenleme becerilerinin ise cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterirken, çocukların yaşı, anne-baba öğrenim durumu ve ailenin gelir durumuna göre farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Bu sonuçların yanı sıra hazırbulunuşluğu olumsuz etkileyen en önemli değişkenin anksiyete/içe dönüklük ve değişkenlik/olumsuzluk olduğu anlaşılmıştır. Hazırbulunuşluğa en önemli katkı sağlayan değişkenin ise sosyal yetkinlik ve duygu düzenleme becerisi olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ışığında, hazırbulunuşluk bakımından risk faktörlerinin anksiyete/içe dönüklük, düşük anne-baba öğrenim durumu ve düşük gelir olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the relationship of social competence and emotion regulation skills of children attending pre-school education with their school readiness skills. In the study, in which the relational screening model was used, a total of 183 children, 88 girls, and 95 boys, between the ages of 5-6 were reached among the independent kindergartens and kindergartens connected to primary education in Bolu city center in the 2018-2019 academic year. In the acquisition of the research data,“Personal Information Form”,“Marmara Primary Education Readiness Scale”,“Emotion Regulation Scale”, and“Social Competence and Behavior Evaluation - 30 Scale”were used. SPSS 22 program was used in the analysis of the data. First of all, whether the scores show a normal distribution or not was examined by the Shapiro-Wilk test and it was determined that the scores did not show a normal distribution. Therefore, non-parametric tests Mann Whitney U, Kruskal Wallis H tests, and Spearman's Rho correlation coefficient were used in the analysis of sub-problems. According to the findings of the study, it was determined that the age of the children, the education level of the parents, and the income status of the family are not variables that affect school readiness. However, it has been understood that the school readiness of girls is higher than boys. In terms of social competence, while children's ages and educational status of their fathers were not effective, children's gender, maternal education status, and family income were determined as effective variables. While emotion regulation skills differ according to the gender variable, it is understood that they do not differ according to the age of the children, the education level of the parents, and the income level of the family. In addition to these results, it was understood that the most important variable that negatively affects school readiness is“anxiety/introversion”and“variability/negativity”. It has been revealed that the most important variable contributing to school readiness is social competence and emotion regulation skills. In the light of the results of the study, it can be stated that the risk factors in terms of school readiness are anxiety/introversion, low parental education status, and low income.