Anasınıfı öğrencilerinde, sayı kavramını geliştirmeye yönelik görsel araçlar ve anasınıfı öğrencileri için sayı kavramı alıştırma kitabı örneği
Visual materials for developing number concept of early childhood students and a sample of number concept exercise book for early childhood education
  1. Tez No: 63188
  2. Yazar: BANU DAVUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Bu çalışma Ankara ilinde özel ve resmi kurumlara bağlı, temel eğitimin bir ön hazırlık evresini teşkil eden anasınıflarında, 61-72 ay çocukları üzerinde uygulanmakta olan, sayı kavramını geliştirmeye yönelik eğitim amaçlı görsel materyallerin incelenmesi ve bu materyallere alternatif olarak Sayı Kavramı Alıştırma Kitabı örneğini geliştirmek amacıyla yapılmıştır. 61-72 ay çocuklarının gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlanan örnek materyalle; öğrenme becerisinin arttırılması, görsel ve estetik algının geliştirilmesi, ilginç illüstrasyonlar ve bunları destekleyici eğlenceli oyunlarla, kalıcı ve etkin bir öğrenmenin sağlanması hedeflenmiştir. Bu hedef doğrultusunda sayı kavramları ile ilgili çalışmaları bulunan YA PA Yayıncılık, Kök Yayıncılık ürünleri ve Bediloy oyun materyalleri incelenmiş ve temsilcileri ile görüşmeler yapılmıştır. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak Çiğdem Mahallesi, Bay-Sev Çocuk Kulübü'nde 5-6 yaş grubu çocukları için uygulanan yerli ve yabana sayı kavramı eğitimi amaçlı görsel materyaller yerinde incelenmiş ve bu materyallere ilişkin veriler toplanmıştır. Sonuç olarak, anasınıfı çocukları üzerinde uygulanmakta olan sayı kavramını geliştirmeye yönelik görsel araçların bir bölümünün çocukların fiziksel, zihinsel, algısal ve sosyo- kültürel yapılarına uygunluğu konusunda olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğu tespit edilmiştir. Bu tespit doğrultusunda hazırlanan Anasınıfı öğrencileri İçin Sayı Kavramı Alıştırma Kitabı Örneğinde; l'den 10' a kadar olan sayılar verilmiştir. Bunlar arasında gruplama, eşleştirme, büyük-küçük, azlık-çokluk, basit toplama, çıkarma gibi sayısal işlemler eğlenceli, oyunlarla desteklenen illüstrasyonlarla verilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte, bu materyalin, okul öncesi çocuğunun ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde olması ve motivasyonun sağlanarak kalıcı bir öğrenmenin gerçekleştirilmesineII özen gösterilmiştir. Yaş, zeka, fizyolojik, psikolojik, sosyo kültürel gelişim düzeylerine uygun olması, ilişkilendirme, karşılaştırma, eşleştirme ve yorumlama becerileri kazandırması, illüstrasyonlarla estetik ve görsel algının geliştirilmesi ve yaparak, yaşayarak, uygulayarak, öğrenme olanağı sağlaması gibi önemli unsurlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study, depending on officialand private institutions in Ankara, a Pre- preparatory phase in basic education forming at the infant schools, carrying throught the 61-72 month children, has been done of the purpose to observe the visual materials that inclined to improve the number concept and improving an example workbook of number concept that would be an alternative for these materials. With the example material that prepared to 61- 71 month children's development level, a permanent and effective learning was aimed to increase the learning skill, to improve visual and aesthetics perception, with different illustrations and with entertaining games that supports them. Under this aim; the works of YA-PA Publishing Co., Kök Publishing Co.'s products and Bediloy game materials that have studies dealing with the number concept, were examined and interviewed with the representars. And also dealing with the same subject, with the purpose of educating the number concept carrying throught the 5-6 age group children foreign and home the visual materials at Bay-Sev child Club at Çiğdem District were examined in this its place and data were collected. As a result; some partition of foreign and home visual materials that carries through to improve the number concept at infant school, on the subject of suitableness to the nature of the children's physical, mental, perceptual and socio-cultural positive and negative sides were detected. In the example book of number concept prepared under this fixation; the numbers from one to ten were given. Within these; the numeric operatons such as grouping matching, big small fewness ampleness, simple addition, subtraction were tried to teach with the entertaining games that are supported by illustrations. Also this material will be able to respond an infant school child's interest and necessitiy level, will be able to suit age intelligency, physiological, psychological, socio-cultural development level, will beIV able to gain concernitiy, comparison, matching and comment skills will be able to develop aesthetic and visual perception with the illusstrations and will be able to have important element such as learning by doing, living and appliying