İstanbul'daki Darüşşafaka yapılarının mimari açıdan değerlendirilmesi ve koruma sorunları üzerine bir araştırma 'Süleymaniye Darüşşafakası 1057'
  1. Tez No: 67861
  2. Yazar: ARZU SARPKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
ÖZET Türklerin gerek Selçuklular, gerek Osmanlılar döneminde inşa ettikleri bugün mimari özelliklerini kısmen, özgün işlevlerini ise tamamen kaybetmiş olan darüşşifa yapılarının mimari açıdan değerlendirilmesi ve koruma sorunları üzerine hazırlanan bu çalışmanın amacı ve kapsamı giriş bölümünde açıklanmış ve bu çalışmanın gelişmesinde kullanılan yöntemler de bu bölümde belirtilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde darüşşifa yapılarının genel tanımları yapılarak bu konudaki farklı görüşler ortaya konmuş ve bu yapıların amaçlan, işleyiş sistemleri detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Bunun yanısıra bu sağlık yapılarında araştırmamız sonucunda tespit edilen ortak plan, cephe, malzeme, bezeme ve işlevsel özellikleri ortaya konmuştur. Bunun yanısıra Selçuklu ve Osmanlı darüşşifalarının kimler tarafından, nerede kuruldukları ve mimari özellikleri ile bugünkü durumları, geçirdikleri onarımlar belirtilmiştir. Böylelikle darüşşifa mimarisinin gelişimi sistematik bir şekilde ifade edilmiştir. Aynı zamanda kaynaklarda varlığı bilinen fakat bugün mevcut olmayan darüşşifa yapılarına da yer verilmiştir. Bunun yanısıra Selçuklu ve Osmanlı darüşşifalarında tıp eğitiminin yeri ve bu yapılarda tıp eğitiminin nasıl uygulandığı anlatılmış ve bu bölümün sonunda ise tüm Selçuklu ve Osmanlı darüşşifaları karşılaştırılmıştır. Üçüncü bölümde 18. yy'a kadar İstanbul'da varlığı bilinen sağlık yapılan kısaca tanıtılmış ve İstanbul'daki tüm Osmanlı darüşşifaları mimari açıdan değerlendirilerek geçirdikleri evreler, koruma sorunları ve bugünkü durumları elde edilen bilgiler doğrultusunda tüm yönleriyle aktarılmış, yapılan karşılaştırmayla da bu yapıların ortak bir takım özellikleri ve fârklılıkları ortaya konmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise Osmanlı împaratorluğu'nun en büyük tıp eğirim kompleksinin bulunduğu Süleymaniye Darüşşifası'nın külliye içindeki konumu, mevcut işlevsel, mimari özellikleri ele alınmış yapının rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlanarak yapıda meydana gelen fiziksel ve işlevsel bozulmalara karşı koruma önerileri geliştirilmiş ve önerilen yeni işlevle yapımın sürekliliğinin sağlanması ve periyodik bakımının yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective and the scope of this thesis is given in fisrt chapter. Moreover, in the same chapter, the way used to develop the study is given. Main interest area of thesis is the old hospital buildings of the Ottoman's and Selçuklu's. During the study, evaluation of that buildings that are now completely lost their functions, have been done from architectural point of view as well as protection problems of that buildings. In the second chapter general definitions of the Ottoman's and Selçuklu's hospital buildings is given and then different opinions on this subject is given too. Then objectives and function systems of these buildings are given in detail. Moreover, the foundations during the research about plans, materials, and embellishments of this buildings are given. At the end of the chapter it is investigated that who has been built that buildings and architectural specialties with conditions are given with reconstruction applied. Moreover, some old hospital buildings that are known in literature but not living anymore are take place in the study. Then medical education system in The Ottoman's and Selçuklu's is given in detail. At the last part of this section all the hospital buildings that are investigated and described in first and second sections compared. Then effects of that buildings on old European hospital buildings are given with examples. At the third chapter, known hospitals of Istanbul by the time eighteenth century presented shortly and evaluated from the architectural point of view. Then their life stages, protection problems, and today's conditions are given according to information. At the fourth and last chapter, the biggest medical complex of The Ottoman Empire“Süleymaniye Darüşşifası”is investigated. Position of the hospital in the campus, functional and architectural specialties are given. Registration, restitution and restoration projects made and at the light of that projects protection proposals developed against physical and functional damages.