İstanbul'un ayazmaları ve balıklı ayazma
Holly spring waters in İstanbul and balıklı holly spring water
- Tez No: 67862
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NADİDE SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET İlk Roma Hıristiyan İmparatoru olan Büyük Konstantinus, imparatorluğunun merkezini İstanbul'da kurduğu gibi daha sonradan Ortodoks Patrikliğini de burada oluşturmuştur. İstanbul, fetihten sonra da Hristıyan Ortodoksların dini merkezi olma özelliğini sürdürmüştür. Bu çalışmamın kapsamında, İstanbul'da bulunan ve Ortodokslarea kutsal sayılan su kaynakları ve bunlara ait yapılar olan ayazmalar incelenmiştir. Bunlar arasında Bizans döneminden kalanlar olduğu gibi, çoğunluğu Osmanlı döneminde, özellikle lÇ.yy.'da ortaya çıkmış ayazmalar bulunmaktadır. 19.yy. başı Rum Ortodoks toplumunun mimari faaliyetlerinde önemli gelişmelerin başladığı dönemdir. Bu dönemde kiliselerin onarım ve Testorasyonuna ilişkin girişimler arttığı gibi ayazmaların sayısında da büyük artış olur. İstanbul'daki ayazmaları konu alan bu çalışma, bir tespit, tasnif ve katalog çalışması niteliğindedir. Öncelikle ayazmaların İstanbul içindeki dağılımı ve bunlara ilişkin tespit ve tasnif çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölüm olan giriş bölümünde, konunun amacı, kapsamı ve yöntemleri hakkında bilgiler verilmiş; kullanılan kaynakların, çalışmayı nasıl yönlendirdiği açıklanmıştır. İkinci bölümde, ayazmanın tanımı yapılarak, ayazmaların tarihsel oluşum süreci ve yayılışları hakkında bilgiler verilerek; İstanbul'daki inşa tarihleri Bizans dönemine indirilen ayazmalara değinilmiştir. Üçüncü bölüm olan İstanbul Ayazmaları; günümüzde mevcut olmayan ve mevcut olan ayazmalar olarak iki ayrı alt bölümde ele alınmıştır. Günümüzde mevcut olmayan ayazmalar bölümünde, bu ayazmalara ait kaynaklardan elde edilen bilgiler verilmiştir. Günümüzde mevcut olan ayazmalar bölümünde, hem bu ayazmalar hakkında kaynaklardan elde edilen bilgilere, hem de tespit çalışmaları sırasında elde edilen bilgilere ve fotoğraflara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde; günümüzde mevcut olan ayazmalardan 28 tanesi için hem mimari çizimlerle, hem de fotoğraflarla desteklenmiş ayrıntılı kataloglar düzenlenmiş ve bunların değerlendirmesi yapılmıştır. Beşinci bölümde; çalışmaya ayrıtılı bir örnek oluşturması için Zoodohu Piği Balıklı Ayazması incelenmiş ve rölövesi hazırlanmıştır. Sonuç ve önerilerin yer aldığı altıncı bölümde ise; günümüzde Ortodoks cemaatin azalması, suların kirlenmesi, şahıs mülkü olmaları ve diğer çeşitli nedenlerle kapatılmaları gibi sorunlarla karşı karşıya olan ayazmaların her geçen sene azaldığına dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Konstantinus the Great, first emperor of the Roman Christian Empire, set up the center of the empire and also constituted Orthodox Patriarchate in İstanbul. After conquest, Istanbul continued to being religious center of the Christian Orthodoxes, too. İn thesis, springs which are regarded as holiness for Orthodoxes, and related buildings“Holly Spring Waters”are examined. Some of them were remained from Byzantine Empire period of time but, the greater part of them were came into ligth in Ottoman Empire in 19th century.Imported developments were started in architectural activities of Greek Orthodox community inthe beginning of the 19th century. At that time, workings about repairings and restoration of Churchs and additionally number of the“Holly Spring Waters”were increased. This study is a form of stabilization, classification and catalogue workings about“Holly Spring Waters”. Previously, distributions of the“Holly Spring Waters”in İstanbul and stabilization and classification workings related them are examined. In introduction part, information about aim, content and methods of subject are given and how the used references are oriented to study is explained. In part II,“Holly Spring Water”is defined and information about historical formation period and spreading of them are given.“Holly Spring Waters”which were constructed during Byzantine Empire, are mentioned. In part HI,“Holly Spring Waters”in İstanbul are considered in two sections: Existent and non-existent in nowadays. In non-existent“Holly Spring Waters”section, informations which were collected from prepared references, are given. In existent“Holly Spring Waters”section, additionally, informations which were obtained during stabilization works and photographs are presented. In part IV, detailed catalogues that are supported by photographs and architectural drawings for 28 of the existing“Holly Spring Waters”are prepared and examined. In part V, for a detailed example,“Zoodohu Piği Balıklı Ayazması”is examined and architectural drawings of it is prepared. In part VI, as a result, reducing in the number of the“Holly Spring Waters”because of decreasing of the number of Orthodox Community, pollution of the waters, being personal possessions, etc., is taken into consideration. XI