Gaz-katı sistemlerde yüzey ve gaz molekülleri arasındaki reaksiyonların incelenmesi
  1. Tez No: 67860
  2. Yazar: ALİ GÖKÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İ. AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Gaz-katı reaksiyonlarının,katı yüzey üzerinde adsorplanmış iki molekül arasındaki reaksiyonlar ve gaz-katı fazlarının reaktifleri arasındaki reaksiyonlar olarak ele almak mümkündür. Bu çalışmada,adsorpsiyon ile ilgili olarak genel anlamda adsorpsiyon izoterminin tanımına ve sonrada Langmuir adsorpsiyon izotermine değinilmiştir. Ayrıca yüzey üzerinde meydana gelen reaksiyonlardan, bu arada kataliz ve kütlelerin etkisi kanunundan bahsedildikten sonra gaz fazı ve katı yüzey reaktifleri arasındaki reaksiyonlar incelenmiştir.Deneysel sonuçlar,yüzeyin tümünün katalitik etki göstermediğini ancak yüzeyde katalitik özellik gösteren bazı etken bölgelerin bulunduğunu göstermiştir. Taylor'un aktif merkezler adını verdiği bu teori dikkate alınarak katı yüzey üzerinde Langmuir'in ifade ettiği gibi adsorpsiyonun oluşturduğu tek moleküllü (ilk tabaka) film ele alınmış ve Langmuir adsdpsiyon izoterminden yararlanılarak inceleme konusu yapılmış olan reaksiyonlar için hız denklemleri elde edilmiştir. Gaz fazı ile katı yüzey reaktifleri arasındaki reaksiyonlar için hız denklemleri elde edilirken yüzeyde adsorplanan moleküllerin tek bir aktif alana tutunduğu durumun yanında iki aktif alana tutunduğu durum da göz önüne alınmıştır.Elde edilen denklemlere sayısal değerler uygulanmış ve yüzeyin katalitik etkisi incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is possible to treat the gas-solid reactions as the reactions between two molecules adsorbed on the solid surface and those between the reagents of the gas- solid phases. In this study, adsorption and related with it, the definition of the isotherm of adsorption in the general sense, and later, the Langmuir isotherm of adsorption have been touched.Besides, after a look at the reactions on the surface, and the law of catalysis and the mass-action law, the reactions between the gaseous phase and the reagents of solid surface have been examined.The experimental results show that not all the surface has a catalytic effect, however, there are some regions on the surface that depict catalytic properties.The theory of Taylor, so called“active centres”taken into account, the mono- molecular films (the first layer), as Langmuir suggests, formed by the adsorption, has been treated, and the rate equations have been obtained for the reactions to be investigated, making use of the Langmuir isotherm of adsorption while getting the rate equations for the reactions between the gaseous phase and the reagents of the solid surface, the cases where the molecules adsorbed on the surface hold on a single active region, as well as two active regions, have been considered. Assigning numerical values to the equations, the catalytic effect of the surface has been explored. vi i