Antik Mısır heykel sanatında sembolik ifade biçimi
Symbolic expression of Ancient Egyption sculpture
  1. Tez No: 678616
  2. Yazar: ASLAN SELÇUK ARIK
  3. Danışmanlar: PROF. RAHMİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bugün sanat dallarından biri olarak ele aldığımız heykel kavramı; Antik Mısır kültürü düşünüldüğünde pek karşılık bulmamaktadır. Antik Mısır heykeli çoğunlukla dini fonksiyonları olan bir araçtı. Bu fonksiyonlarını yerine getirebilmek adına antik sanatçılar heykel içerisinde barınan ögelere sembolik anlamlar katıyor ya da doğrudan kültürlerinde barınan sembolleri kendilerine özgün bir şekilde kullanıyorlardı. Antik Mısır dönemleri arasında üslup farklılıkları olmasına karşın, sembolizm gereği bir çeşit heykel üslubu belirlemeleri ve bu üslubu sürdürmeleri elzemdi. Üslup küçük değişimler geçirse de sembolik anlatı biçimi antik Mısır uygarlığında bir ortak bir dil yarattı. Bazı araştırmacılar 19.yy. erken dönemlerinden itibaren bu ortak anlatıya, ikonografi olarak ele aldılar. Bugün temel sanat ögeleri ve plastik ögeleri bir ifade biçimi olmasının dışında bunlar ile sembolik bir dil kurdular ve asırlar boyunca bu geleneği bir sonraki nesille aktarmayı başardılar. Bugün araştırmacılar, antik Mısırı tarihini ele alırken birbiri ile bütünlük sağlayan benzerlikleri göz önünde tutarak antik Mısır dönemlerini ortaya çıkarmışlardır. Bu araştırma boyunca antik Mısırda heykel, heykeltıraş kavramları, dönemler arası üslup farkları; Sembolik anlatıyı anlayabilmek adına anlatılmış. Sembol, ikonografi ve sembolizm kavramlarına ana konuya açıklık getirecek kadar değinilmiştir. Son bölüm olarak, sembolik ifade biçimi; önceki bölümlerin verdiği bilgiler doğrultusunda okunması adına kompoze edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our modern perception of sculpture today as one of the branches of art; does not fit into the same context in the ancient Egyptian culture. Ancient Egyptian sculpture was mostly used as a tool with religious functions. In order to fulfill these functions, ancient artists gave symbolic meanings to the elements in the sculpture or used the symbols that were in their culture in a unique way. Although there were different styles through the ancient Egyptian periods, it was necessary for them to set a sculptural style to create a continuous symbolism tradition. Although the style has undergone minor changes, the symbolic narrative form created a continuous art language in the ancient Egyptian civilization. Some researchers, from 19th century onwards, treated this common narrative as iconography. Unlike today's approach to sculpture, they established a symbolic language with the sculpture and succeeded in transmitting this tradition to the next generations for centuries. Today, while dealing with the history of ancient Egypt, researchers have uncovered the ancient Egyptian periods by taking into account the similarities in the art that provide integrity within itself. Throughout this research, the concepts of sculpture, sculptor in ancient Egypt, the stylistic differences between periods are examined in order to understand the symbolic narrative. The concepts of symbol, iconography and symbolism are analyzed to clarify the main subject. The last chapter, symbolic expression form, has been composed to be considered in line with the information provided by the previous chapters.