Belirsizliğe tahammülsüzlük algısı ve kariyer uyum yetenekleri kıskacında iş bulma kaygısı
Perception of intolerance against uncertainty and anxiety offinding a job in the clamp of career adaptability
- Tez No: 678617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Zihinsel ve duygusal özelliklerden oluşan kariyer uyumu, bireyin iş dünyasına atılmasında ve başarısını sürdürmesinde önemli bir role sahiptir. Bu açıdan değerlendirildiğinde bireyin kariyer uyumunun, iş bulma kaygısı ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyi üzerindeki etkisi kaçınılmaz bir durumdur. Diğer yandan bireyin alması gereken kararlarda önemli bir rolü bulunan belirsizliğe tahammülsüzlük, iş bulma konusunda yaşanan kaygıdan ayrı olarak düşünülmesi mümkün değildir. Bu amaçla, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde öğrenim gören 1241 öğrenci üzerinde anket yöntemi kullanılarak araştırma yapılmıştır. Ankette Buhr ve Dugas (2002) tarafından geliştirilen Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, Savickas ve Profeli'nin (2012) geliştirdiği Kariyer Uyum Yeteneği Ölçeği ve Demir (2016) tarafından geliştirilen İş Bulma Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, bireyin kariyer uyum yeteneklerinin hem belirsizliğe tahammülsüzlük hem de iş bulma kaygısı üzerinde anlamlı bir etkinin ve aralarında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca belirsizliğe tahammülsüzlüğün iş bulma kaygısı üzerinde doğrudan etkisinin bulunduğu ve aralarında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olduğu da belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, kariyer uyum yetenekleri boyutlarından kaygı ve kontrol boyutunun belisizliğe tahammülsüzlük üzerinde en fazla etkiye sahip olan değerler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda, kaygı ve güven boyutunun iş bulma kaygısını en fazla etkileyen değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. İş bulma kaygısı üzerinde en fazla etkiye sahip olan belirsizliğe tahammülsüzlük boyutunun ise belirsizlik stres verici ve üzücüdür olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenler bağlamında yapılan fark analizi sonuçları değerlendirildiğinde, öğrencilerin cinsiyetleri bağlamında; belirsizliğe tahammülsüzlük ve iş bulma kaygısında anlamlı farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Ayrıca öğrenim görülen bölüm ve bölüme isteyerek gelme açısından; tüm ölçeklerde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin ailelerinin ekonomik gelirleri bağlamında; kariyer uyum yeteneği ve iş bulma kaygısında anlamlı farklılıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş faktörü değerlendirildiğinde ise belirsizliğe tahammülsüzlükte anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin mezun olduktan sonra çalışmayı düşündükleri sektör bağlamında; iş bulma kaygısında anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Career adaptation, which consists of mental and emotional characteristics, has an important role in the individual's entry into the business world and maintaining his success. Regarding this point of view, the effect of career adjustment on the level of job anxiety and intolerance of uncertainty is inevitable. On the other hand, it is not possible to consider of intolerance to uncertainty, which has an important role in the decisions that the individual has to make, separately from the anxiety about finding a job. For this purpose, a survey has been conducted on 1241 students studying at the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Mehmet Akif Ersoy University by using the survey method. Intolerance to Uncertainty Scale developed by Buhr and Dugas (2002), Career Adaptability Scale developed by Savickas and Profeli (2012), and Job Anxiety Scale developed by Demir (2016) have been used in the survey. According to the findings of the study, it has been determined that the career adaptability of the individual has a significant effect on both intolerance of uncertainty and job anxiety, and there is a significant and positive relationship between them. It has also been determined that intolerance to uncertainty has a direct effect on job anxiety and that there is a significant and positive relationship between them. According to these results, it has been concluded that the anxiety and control dimensions of career adaptability dimensions have the most effect on intolerance to uncertainty. At the same time, it has been determined that the anxiety and trust dimensions have the values that affect the job anxiety the most. It has been determined that the dimension of intolerance to uncertainty, which has the most effect on job anxiety, is stressful and distressing. When the results of the difference analysis made in the context of demographic variables are evaluated, in the context of the gender of the students; It has been determined that there are significant differences in intolerance of uncertainty and job anxiety. In addition, in terms of the department and coming to the department willingly; significant differences were found in all scales. In the context of the economic income of the families of the students; It was concluded that there were significant differences in career adaptability and job anxiety. When the age factor was evaluated, it was determined that there was a significant difference in intolerance to uncertainty. In the context of the sector in which students plan to work after graduation; It was determined that there was a significant difference in job anxiety.